CHP Mardin’e çıkarma yaptı: Çiftçinin 50 milyarı kayıp!

CHP Mardin’e çıkarma yaptı: Çiftçinin 50 milyarı kayıp!
  • 26 Mayıs 2022 16:52

Mardin’e çıkarma yapan CHP heyetinin açıklamasında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “2022 yılında devlet, çiftçilere 79 milyar lira en az destek ödemek zorunda. Peki, 2022 bütçesinde ne kadar ayrıldı biliyor musunuz? Sadece 29 milyar lira. Çiftçinin 50 milyar lirasını aldılar” dedi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, beraberinde Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, İzmir Milletvekili Sevda Erdem Kılıç, Eskişehir Milletvekili Jale Nursüllü, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, İstanbul Milletvekilleri Sibel Özdemir ve Emine Gülizar Evecan, Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Genel Başkan Danışmanı Mehmet Hasan Eke ve Parti Meclisi (PM) üyelerinin de olduğu bir heyet ile Mardin’e geldi. 3 gün sürecek bir program kapsamında Mardin’de bulunan heyet, kentte gerçekleştirecekleri ziyaretler öncesinde açıklama yaptı. CHP Mardin İl binasında yapılan açıklamayı Karaca gerçekleştirdi.

 

 

‘ÜLKE KRİZE SÜRÜKLENİYOR’

 

Karaca, şunları söyledi: “Ülkemizde ekonomik buhran giderek derinleşiyor. Bu ülkede ekonomik krizler her zaman yaşanmıştır. Ama bu ekonomik krizler akılcı, bilimsel yöntemlerle, hamasetten uzak, ekonomik krizin etkilediği bileşenlerle bir araya gelerek, ortak çözüm noktasında üretilen çarelerle kısa sürede çözülebilmiştir. Ancak bugün yaşadığımız ekonomik buhran 2018’de etkilerini göstermeye başlamış, Sayın Genel Başkanımızın 2018 yılında ‘ülkemiz ekonomik krize sürükleniyor’ demiş, madde madde önerilerini açıklamış, bu önerileri de 81 ilde paylaşmış, uyarmıştık…”

 

‘EKONOMİK BUHRAN’

 

Ekonomik buhran le birlikte buğday üretiminde yaşanan sorunlar nedeniyle milletin kuru ekmek bulamayacağı günlere doğru sürüklendiğini belirten Karaca, Mardinliler ve çiftçilere seslenerek, “Buğday üretiminde Mardin 81 il içinde ilk 5-6’ncı sırada yer almaktadır. Ekiyorsunuz, biçiyorsunuz. Ama ektiğinizi, biçtiğinizin karşılığını bulamadığınız için yeter deme noktasına geldiniz. Gübre fiyatları aldı başını gitti, mazot fiyatları desen füze oldu uçtu, ilaç fiyatları aldı başını gitti. Burada bir de elektrik fiyatları var. DEDAŞ denilen bir kurum Mardinli üreticilerimize, Mardinli yurttaşlarımıza zulmetmeye devam ediyor. Mardinliler gelecek umuduyla üretmekte inat ediyor ama Saray ve şürekası Mardinli çiftçilerin sesini duymamakta ısrar ediyor” dedi.

 

DEDAŞ ZULMÜ

 

Buğday fiyatlarına dikkat çeken Karaca, “Buğdayın kilogramına 2 lira 25 kuruş fiyat verdiler. Ama yabancı ülkelerdeki buğday üreticilerinden buğdayı 4 lira 25 kuruştan aldılar buğdayı. Aradaki 2 lira farkı yabancı üreticilere ödediler. Dün söyledik bugün de söylüyoruz. Yabancı çiftçileri koruduğunuz kadar neden Mardinli çiftçileri korumuyorsunuz? Yabancı çiftçiye ödediğiniz 2 lirayı kendi çiftçinize sübvanse etseydiniz, Mardinli çiftçiler ve ülkemizde tüm çiftçilerimiz 2022 yılının ekonomik buhranını daha kolay atlatmaz mıydı? Kendi çiftçinize kendi üreticinize bu düşmanlığın sebebini sormak istiyoruz” diye konuştu.

Mazot, gübre ve elektrik fiyatlarına gelen zamlara dikkat çeken Karaca, “Bu yıl 2022 yılında buğdayın kilogram fiyatını 7 liranın altında kalırsa her birimiz gıda kriziyle kuru ekmeğe muhtaç kalacağız. Gelin bir defa olsun 20 yıldır düşünmediğiniz çiftçimizi düşünün. Yabancı fiyata verdiğiniz fiyatı kendi çiftçinize verin” dedi.

Bir Mardinli çiftçinin kendilerine ulaşarak yaşadıklarını anlattığını söyleyen Karaca, çiftçinin elektrik parasını ödeyemediği için kuyudan su çekemediği için tarlasını ekemediğini söyledi. DEDAŞ’ın elektrik sayaçlarını sakladığını ifade eden Karaca, “Vatandaş ne kadar elektrik kullandığını bilmiyor. Sadece DEDAŞ biliyor. Onlar yazıyor gönderiyorlar. Neden saklıyorsunuz. Neden DEDAŞ zulmüyle halkımızı ezdiriyorsunuz” diye sordu.

 

ÇİFTÇİNİN 50 MİLYAR LİRASI NEREDE?

 

Hükümetin 2022 yılı bütçesine göre çiftçilere 79 milyar lira ödeme yapması gerektiğini söyleyen Karaca, “Bütün çiftçilere sesleniyorum: 2022 yılında devlet, iktidar, Saray size 79 milyar lira en az destek ödemek zorunda. Peki, 2022 bütçesinde ne kadar ayrıldı biliyor musunuz? Sadece 29 milyar lira. Çiftçinin 50 milyar lirasını aldılar. Peki, çiftçi ne yapacak şimdi. Yandaşa var, 5’li çeteye var, çiftçiye yok. Bu düzen bitmeli, bu düzeni bize layık görenler de gitmeli” ifadelerini kullandı.

 

‘DERİK’TEN SU GETİREMEYENLER KANAL İSTANBUL YAPACAK’

 

GAP projesine de değinen Karaca, 2022 yılı yatırım programında GAP’ın olmadığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Ne var yatırım programında? Derik’ten, GAP’la su getiremeyenler çıktılar Kanal İstanbul yapacağız dediler. Bu Mardin’in Mardinlinin aklıyla dalga geçmektir. Neden Mardin Ovasını sulamak, bu DEDAŞ terörüne son verecek, susuzluğu ortadan kaldıracak ve buğdayda, hububatta rekor üstüne rekor kıran Mardinli çiftçilerin suya kavuşmasını sağlamak yerine Kanal İstanbul denilen rant projesini hayata geçirmek istiyorlar. Çünkü Mardin’de rant yok. 20 yıldan bu yana Mardin hak ettiğini almadı. Ama buna rağmen Mardinli hemşerilerimiz AKP’ye oy verdi. Ama biz inanıyoruz ki, en yakın zamanda gelecek olan sandıkta Maridnli hemşerilerimiz kendilerine reva görülen zulmün hesabını sandıkta demokratik yollarla soracak. Cevabını da AKP alacak.”

 

‘NUSAYBİN SINIR KAPISINI AÇIN’

 

“Bir başka konu Nusaybin Sınır Kapısı neden açılmıyor” diye soran Karaca, şunları söyledi: “Sınırlarımız kevgire dönmüş. Giren çıkan belirsiz ama Nusaybin Sınır Kapısı kapalı. Neden? Buğday üreten, Arpa üreten, mercimek üreten, üzüm üreten, mısır üreten ve ürettiğini satmak için Pazar arayan Mardinliler, o kapı açıldığında ticaret yapacak. Mardinliler kazanacak, ülkemiz kazanacak. Neden Mardinlilerin kazanmasına, neden ülkemizin refaha erişmesine, Mardinli vatandaşlarımızın işsizliğin pençesinden kurtulmasına engel oluyorsunuz? Neden Mardin’in kazanmasına engel oluyorsunuz?”

 

‘MARDİN’İN İRADESİNE İPOTEK KOYDULAR’

 

HDP’lii belediyelere kayyım atanmasına değinen Karaca, “Mardin’in iradesine ipotek koyup her birine kayyım atadılar. Eğer, seçimle gelen seçimle gider diyorsanız, eğer biz irademizi kayyımlara teslim etmeyeceğiz diyorsanız, CHP olarak seçimle gelen seçimle gider iktidar yürüyüşümüzde bize katılın. Siyasi torpiliniz yok diye, siyasi yandaşlarınız yok diye, torpilden iş bulamayan ve iş bulamadığı için hayallerini başka başka ülkelerde aramak zorunda kalan genç arkadaşlarım sizlerin hayalleri CHP olarak bizlerin hedefidir” diye konuştu.

 

Toplumsal barışı hakim kılacak iktidar yürüyüşü için Mardin’e geldiklerini belirten Karaca, “Demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri, toplumsal barışı hep birlikte kuracağımız günler yakın” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ