Mardin Roj

CHP Mardin’de tezkere istifası: İktidarın yolu Kürtlerden geçer

CHP Mardin’de tezkere istifası: İktidarın yolu Kürtlerden geçer
  • 23 Ekim 2019

Meclis’te savaş tezkeresine “evet” dediği için CHP Mardin İl Başkanlığından istifa eden Ahmet Duyan, partisinin AKP’nin oyununa geldiğini belirterek, “İktidarın yolu Kürtlerden geçer” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK), “Sivillerin güvenliği alınmadan yapılan bir tezkereye ‘evet’ demenin doğru bir yanı olmadığını düşünüyorum” diyerek istifasını açıklayan Mardin İl Başkanı Ahmet Duyan’ı önceki gün görevden aldığını duyurdu.

İstifa kararı partisinin MYK’si tarafından işleme konulmadan görevden alınan Duyan, istifa ettiği partisine dönük eleştiriler ve yaşananlar hakkında Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal ve Müjdat Can’a konuştu.

‘CHP KORKAK DAVRANMAMALI’

2 yılı aşkın bir süredir CHP İl Başkanlığı görevini yürüten Duyan, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük 9 Ekim’de başlatılan saldırıların hemen öncesinde Meclis’e sunulan tezkereye onay verilmesini, “CHP AKP’nin oyununa geldi” sözleri ile değerlendirdi. Türkiye’nin başlattığı operasyon öncesi partisinin kentteki teşkilatlanma döneminde bölgeye dair kimi bilgilendirmeler içeren bir rapor hazırladığını aktaran Duyan, söz konusu raporda CHP’nin bölgede etkili olabilmesi için 6 önerinin yer aldığını ve bunu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğunu kaydetti. Öneriler içerisinde, “Kürt halkının artık bu dışlanmışlığına bir son verilmesi gerektiğini, belediye seçimlerinde yasal adayın kalıcı olması gerektiğini, HDP içerisindeki sorumlu kişilerle olumlu görüşmeler yapılarak millet ittifakının genişletilmesi gerektiğini beyan ettiğini” söyleyen Duyan, CHP’nin Kürt söyleminde korkak davranmaması gerektiğini vurguladı.

Duyan, “Ben bir şeyler yapmak istedim. Bu önerime çok olumlu bir yanıt gelmedi” diye ekledi.

‘İÇİMİZ YANA YANA’ TEPKİSİ

Bölgede milletvekillerinin olmadığını ve bu nedenle kendilerinin üzerine çok iş düştüğünü ifade eden Duyan, “Bu bölgede yapılacak hayati hamlede bize danışmaları gerekirdi. Ya il başkanlarına ya da bölgedeki parti büyüklerine danışmaları gerekiyordu. Danışmadan, savaş ya da operasyon, ne derseler desinler böyle bir kararı almaları doğru değil. Hadi böyle bir karar alındı, bunu ‘İçimiz yana yana’ şeklinde imzalamak doğru değil. Bölgede terör operasyonu varsa önce sivil halkın güvenliği alınması gerekiyor. Kabul edilecek ise bile, hem bölgeye hem insan haklarına uygun bir şekilde tezkereyi kabul etmeleri gerekiyordu. ‘İçimiz yana yana’ bu belge imzalanmadı. Savaşta askerler ve sivil halka ‘burnu kanamasın’ gibi bir temenni, ameliyata giren birine ‘inşallah bir yerin kanamaz’ denmesi gibi saçma bir şey. Sonuçta bölge koşullarını bilmeden böyle bir operasyon ya da savaşa ‘evet’ demek, hem bize güç kaybettirir hem de insani değerimizle çelişkili sorun ortaya çıkar. Genel merkezimiz ile tartışmamız bu yöndeydi” diye konuştu.

‘İSTİFAMLA ONUR DUYUYORUM’

Parti MYK’sinin istifa dilekçesini gündeme almadan kendisini görevden almasının da doğru olmadığını belirten Duyan, “Ben istifamla onur duyuyorum. Ben kendi halkıma ve insanlarıma faydalı olmayacaksam, bunu anlatamayacaksam böyle bir makamda durmanın anlamı yok. Halkıma hizmet edemeyeceksem, herhangi bir makamda durmanın faydası yok. Mardin’le Ankara’yı eşitlemek için, Mardin’deki bir etkinin İstanbul’da aynı etkiyi yaratması için geldim. Bu şekilde bir etki yaratmayacaksam eski mücadeleme devam edeceğim. Siyaseti sokakta öğrendik, bu şekilde devam edeceğim” dedi.

‘AKP’NİN OYUNUNA GELDİK’

Duyan, belediyelere atanan kayyumlara işaret ederek, “Biz bu dönemde millet ittifakını geliştirmeye çalışırken, CHP kayyumlara çok iyi bir reaksiyon gösterdi. Bölgede iyi bir hava yakaladık. Belediye seçimlerinde Kürt seçmenlerinin ciddi bir katkısı var. Onlara teşekkür etmemiz gerekirken, bu teşekkürü kötü yaptık. İYİ Parti ile HDP arasında bir mekik dokuyup, Türkiye ittifakına yeltenirken, ortadaki bu savaşa ’evet’ demenin hiçbir faydası olacağını düşünmüyorum. Millet ittifakını genişletme arifesindeyken AKP’nin oyununa geldik” değerlendirmesinde bulundu.

‘İKTİDARIN YOLU KÜRTLERDEN GEÇİYOR’

CHP’nin tezkereye onay vermeyerek, iktidarın bir numaralı adayı olabileceğini kaydeden Duyan, asıl eleştirisinin de buna karşı olduğunu dile getirdi. “Yapılan bir operasyon yok, kazanılan bir zafer de yok” diyen Duyan, şöyle devam etti: “Sen niye AKP’nin oyununa geliyorsun? Milliyetçilik ile hareket ederek aslında çok daha iradeli olan bir halkı eziyorsun. İktidarın yolu Kürtlerden, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan geçer. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da aldığımız komik oylarla iktidar umudumuz yok. Bizim kalıplaşmış muhalefetten çıkmamız lazım” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ