Mardin Roj

CHP Kadın Kolları’ndan Mardin’de ‘Yaşam Hak’ projesi

CHP Kadın Kolları’ndan Mardin’de ‘Yaşam Hak’ projesi
  • 17 Mart 2021
“Yaşam Hak” projesinin Türkiye kentleri ardından bölge kentlerinde de faaliyete gireceğini söyleyen CHP Mardin Kadın Kolları Başkanı Aygül Kılıç, “Projemizle korkutulmaya, sindirilmeye çalışılan kadınların sesi olmaya çalışacağız” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 2020 yılının aralık ayında kadınlar için “Yaşam Hak” projesini hayata geçireceklerinin duyurusunu yaparak, 81 ilde her türlü şiddet ve haksızlığa karşı kadınların yanında olacaklarını belirtmişti. CHP Mardin Kadın Kolları Başkanı Aygül Kılıç, projeye ilişkin bilgi vererek bölge kentlerinde projenin aktifleşmesi için çalışmalara başladıklarını kaydetti.
Son yıllarda kadın erkek fırsat eşitliği konusunda gerilediklerini söyleyen Aygül, kadınların en temel hakkı olan “yaşam hakkını” kaybetmemek için mücadele etmek zorunda bırakıldığını belirtti. Bunun ancak kadınlar tarafından değiştirilebileceğine inandıklarını kaydeden Aygül, “Yaşam hakkı” projesini bu temelde hayata geçirme kararı aldıklarını ifade etti. Aygül, projeye ilişkin bilgi vererek, “Yaşama hakkı dokunulamaz, devredilemez ve vazgeçilemez olan en temel insan hakkıdır. Maalesef bu hak, ülkemizde kadınların elinden alınıyor. Biz de bu yüzden ‘Yaşam bir haktır’ dedik. Hem birlikte ve hem de ayrı ayrı okunduğunda farklı anlamları içinde bulunduran, umut dolu bir isim ürettik” dedi.
‘7 gün 24 saat hizmet verilecek’
Aygül, başlattıkları projenin Türkiye kentlerinde tanıtımının yapıldığını şimdi ise bölge kentlerinde hayata geçirmeye başladıklarını dile getirdi. Aygül, “Kadınlar çaresiz olmadıklarını görsünler. CHP Genel Merkezi’nde 7 gün 24 saat çalışacak olan bir çağrı merkezi kurduk. Hizmete giren projemizle korkutulmaya, sindirilmeye, dört duvar içinde şiddetin her türlüsüne maruz bırakılan kadınların sesi olmaya çalışacağız. Projemiz sadece bununla sınırlı değil maddi durumu olmayan, sığınma talebi olan, hukuki desteğe ihtiyaç duyan kadınlarımıza uzun süreli destek vereceğiz. Her türlü şiddete ve haksızlığa maruz kalan kadınlar için ayrıca psikolojik danışmanlıkta yapılacak” şeklinde konuştu.
Şiddet gören kadınların kendilerine başvurması için çağrıda bulunan Aygül, el ele vererek yaşamın sunduğu tüm haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerinin mesajını verdi. (Jinnews)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ