Mardin Roj

Cezaevi yollarında 23 yıldır yılmayan bir anne: Besna Günay

Cezaevi yollarında 23 yıldır yılmayan bir anne: Besna Günay
  • 26 Ocak 2022 12:07

23 yıldır cezaevi yollarında olan Barış Annesi Besna Günay, Buca Cezaevi’nde açlık grevinde olan oğlu ve diğer tutuklular için duyarlılık çağrısında bulundu.

Mardin’in Artuklu ilçesi Saraçoğlu Mahallesi’nde yaşayan Barış Annesi Besna Günay (69), hayatının 23 yılını cezaevi yollarında geçirdi. Günay’ın 2004 yılında PKK’ye katılan oğlu Ziyadin Günay, 2009’da Zagros’ta çıkan çatışmada yaşamını yitirdi. O gün tutuklu olan diğer oğlu Abdullah Günay’a (48), “Ayaklarımın altı patlayana kadar mücadele edeceğim” sözü veren anne Günay, yıllardır verdiği sözü tutmanın gururuyla yaşıyor. Hem kentte hem de farklı şehirlerde Barış Anneleri Meclisi ve tutuklu yakınlarının çağrısıyla düzenlenen her etkinlikte ön saflarda yerini alan Günay, hasta tutuklular için Ankara’da Adalet Bakanlığı önünde açıklama yapmak isteyen anneler arasında da yer aldı.
Tutuklu oğlu Abdullah için 1999 yılından bugüne İstanbul Kartal, Tekirdağ, Kırıkkale, Erzurum ve Edirne gibi birçok cezaevini gezen Günay, oğlunun son olarak İzmir Buca Kırıklar Cezaevi’ne sevk edilmesiyle her açık görüş gününde İzmir’e gidip geldi. Günay, her açık görüşte Mardin’den yola çıkarak binlerce kilometre yol gitti. 23 yıldır cezaevi yollarını aşındıran Günay, ekonomik imkanları olmadığı için yıllarca borçlanarak, oğlunun ziyaretine gitmeyi sürdürdü. Ancak 2019 yılında koronavirüs (Kovid-19) salgınının baş göstermesiyle oğlunun görüşüne 2 yıla yakın bir süre gidemedi.
HER GÖRÜŞTE BİN 432 KİLOMETRE YOL
Her açık görüş öncesi geceden yola koyulan Günay, bin 432 kilometre yol gittikten sonra İzmir’e vardı. Günay, her görüşün ardından gecenin bir yarısı dönüş yoluna düştüğünü dile getirdi. Tüm imkansızlıklara rağmen cezaevi görüşüne gitmekten vazgeçmediğini ifade eden Günay, “Yolda çok zorluklar çekiyorduk. Otobüsle gidiyorduk. 24 saat buradan otobüsle yol gidiyordum. 23 yılda sadece 3 ya da 4 defa uçakla gidebildim. Bu yollarda çok yoruldum. Defalarca dilekçe vererek, yakın bir yere sevk edilmesini istedim ama kabul edilmedi. Her defasında daha da uzaklaştırdılar. Gitmeye devam ettim” dedi.
‘KÜRTLER MÜCADELEDEN VAZGEÇMEZ’
Cezaevindeki baskılar nedeniyle oğlu Abdullah’ın 60 gündür açlık grevinde olduğunu belirten Günay, tutukluların seslerini duyurmaya çalıştığını söyledi. Anne Günay, tutukluların üzerinde yoğun baskılar olduğunu, tekli hücrede tutulduklarını ifade ederek, Kürtlerin mücadelesinin tutuklamalar ve katledilmelerle sona ermeyeceğini ifade etti. Günay, “Zor ve baskıyla Kürtler mücadelesinden vazgeçecek sanıyorlar. Yanılıyorlar. Kürtler mücadelesinden vazgeçmez. Yaşadığımız sürece baş eğmeyiz ve çocuklarımızı da mücadelelerini de bırakmayız. Biz her gün yollardayız, cezaevi kapılarındayız, sokaklardayız, şehirlerdeyiz. Yaşadığımız sürece de çocuklarımızın mücadelesini vereceğiz” şeklinde konuştu.
‘ÖLDÜRECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR’
Anne Günay, verilen iletişim cezaları nedeniyle uzun bir aradan sonra görüşebildiği oğlunun kendisine söylediklerini şöyle aktardı: “Adalet Bakanlığı’na dilekçe gönderin. Kırıkkale Cezaevi’nden 6 arkadaşımızı getirdiler. Tehdit ediyorlar. Zulüm ve baskı altında tutuyorlar. Öldüreceklerini söylüyorlar. Sürekli tehdit ediyorlar. Üzerimizde büyük bir baskı ve zulüm var.” (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ