Mardin Roj

Çeteler hamile kadını katlettiler

Çeteler hamile kadını katlettiler
  • 17 Ekim 2021

TSK-Suriye Milli Ordusu ittfakı kontrolündeki Efrîn’de hamile bir kadının işkenceyle katledildiği belirtildi 

 

TSK ve Türkiye’ye bağlı faaliyet yürüten Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) denetiminde bulunan Efrîn’de cezaevinde hamile bir kadının işkenceyle katledildiği belirtildi.

Hawar Haber Ajansı’nda (ANHA) yer alan habere göre, katledilen Nemet Behcet Şêxo’nun (32) bir süre önce eşi Xelil Nesan (36) ile birlikte Efrîn merkezindeki Qenber Hastanesi önünden alıkonularak cezaevine götürüldüğü belirtildi.

Efrîn’in Raco ilçesine bağlı Qûpê köyünden oldukları belirtilen Nemet Behcet Şêxo ve Xelil Hesan’ın 6 saat boyunca işkence gördükleri kaydedildi.

Nemet Behcet Şêxo’nun ailesinin ölüm nedenine ilişkin açıklama yapmamaları noktasında tehdit edildikleri belirtildi.

Nemet Behcet Şêxo’nun eşi Xelil Hesan’ın akıbeti konusunda da bilgi edinilemedi.

 

 

Mabata’da sivil kaçırıldı

 

Mabata ilçesinin Qenter köyünden olan Xalid Ebdulfetah Îbiş (48) adlı bir sivil de kaçırıldı. Sivilelr kaçırılıp fidye alınıyor.

İnsan hakları savunucuları Efrin’de (Afrin) sivillere yönelik hak ihlallerinin endişesi verici boyutta olduğunu açıklamıştı.

 

Af Örgütü: Türkiye görmezden geliyor

 

Uluslararası Af Örgütü, Efrin’de Türkiye’nin desteklediği grupların ağır insan hakları ihlallerinde bulunduğunu kaydetmişti. Af Örgütü Türkiye’yi yaşananları “görmezden gelmekle” suçlayarak ihlallere son verilmesini talep etmişti. Af Örgütü, Efrinlilerle yaptığı görüşmeler sonucu hazırladığı raporda silahlı grupların okulları işgal ettiğine ve kentte binlerce çocuğun okula gitmesinin engellendiğine yer vermişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ