Mardin Roj

Cenazesi parçalanan HPG’linin 450 gram kalan bedeni teslim edilmiyor

Cenazesi parçalanan HPG’linin 450 gram kalan bedeni teslim edilmiyor
  • 02 Eylül 2021

Bagok Dağı’nda yaşamını yitiren ve vücudundan geriye sadece bir parça kalan Hediye Balur’un cenazesi, DNA eşleşmesine rağmen ailesine teslim edilmiyor.  

Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Bağok Dağı kırsalında 7-8 Mayıs tarihleri arasında HPG’liler ile operasyona çıkan asker ve korucular arasında çatışma çıktı. Çatışmaların sürdüğü bölgenin Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve helikopterlerle bombalanması sonucu 6 HPG’li yaşamını yitirdi. 5 HPG’linin cenazesi farklı tarihlerde ailelerine teslim edilirken, Hediye Balur’un (Silav Ronahî) cenazesi 4 ay geçmesin rağmen ailesine teslim edilmedi.
450 GRAM CENAZE! 
Balur’un ailesi, çocuklarının cenazesini almak için geçtiğimiz ay Mardin’e gelerek DNA örneği verdi. Ailenin teşhis talebi ilk başta cenazenin tanınmayacak halde olduğu gerekçesiyle engellendi. Taleplerinde ısrarcı olan aileye, morgda bekletilen 450 gramlık bir vücut parçası gösterildi.
Aile, DNA’nın eşleşmesi sonucu çocuklarına ait olan vücut parçasını defnetmek istedi. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunan aileye olumlu cevap verilmedi. Aileye, cenazenin Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderileceği ve gelecek sonuca göre savcılığın karar vereceği bildirildi. Aile, kendilerine halen geri dönüş yapılmadığını belirterek, bir parça da olsa cenazelerini defnetmek istediklerini söyledi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ