Mardin Roj

Cenazelerini isteyen anneler oturma eylemi başlattı

Cenazelerini isteyen anneler oturma eylemi başlattı
  • 21 Ekim 2021
Barış Anneleri, Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki saldırıda yaşamını yitiren HPG’lilerin cenazelerinin verilmesi için Semalka Sınır Kapısı’na oturma eylemi başlattı.
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Cizre Bölgesi’nden Barış Anneleri, Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı özel güçlerin Federe Kürdistan’ın Xelifan bölgesindeki saldırısı sonucu yaşamını yitiren YJA STAR’lı Nesrîn Temir ve HPG’li Yusif Îbrahîm’in cenazesini almak için Sêmalka Sınır Kapısı’ndaki eylemlerini sürdürüyor.
Cenazelerin teslim edilmesi talebini içeren bir mektubu Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne sunmak için Sêmalka Sınır Kapısı’ndan Pêşxabûr Sınır Kapısı’na doğru yürüyen Barış Anneleri, KDP güçleri tarafından geçişlerine izin verilmemesi üzerine oturma eylemi başlatarak kapılar arası gidiş-gelişleri durdurdu.
Barış Anneleri’nin bekleyişi sürüyor.
NE OLMUŞTU?
KDP güçleri, 29 Ağustos’ta 7 kişilik HPG’li gruba pusu kurması sonucunda beş kişi yaşamını yitirmişti. Bir HPG’linin akıbeti de bilinmiyor. Saldırıda bir HPG’li de sağ kurtulmuştu. Barış Anneleri, KDP’nin tutumuna karşı 5 Ekim’de Sêmalka Sınır Kapısı’nda çadır eylemi başlatmıştı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ