Cenazelerini alamayan aileler: Bir mezarları olsun

Cenazelerini alamayan aileler: Bir mezarları olsun
  • 16 Ekim 2020 14:37 | Son Güncellenme: 16 Ekim 2020 14:38

MEBYA-DER, yaşamını yitirenlerin cenazelerinin ailelerine verilmemesine tepki gösterdi. 1990’lı yıllarda yaşamını yitiren ve cenazesi kayıp olan PKK’li Seyfettin Tutmaz’ın ablası Ayşe Tutmaz, “Bir mezarı olsun istiyoruz” dedi.

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), farklı tarihlerde yaşamını yitirenlerin cenazelerinin ailelerine verilmemesine ilişkin Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Mardin Kapı Asri Mezarlığı’nda açıklama yaptı. Açıklama konuşan MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Almas, Agit İpek’in cenazesinin kargoyla gönderilmesini hatırlatarak, benzer uygulamaların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Van’da yaşamını yitiren Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atılmasını anımsatan Almas, 90’lı yıllarda cenazelerin kaybettirildiğini, günümüzde ise insanların aleni bir şekilde helikopterden atıldığını söyledi.

‘KEMİKLERİNİ İSTİYORUZ’

1990’lı yıllarda yaşamını yitiren ve cenazesi kayıp olan PKK’li Seyfettin Tutmaz’ın ablası Ayşe Tutmaz, arayışlarına rağmen yıllardır kardeşinin cenazesine ulaşamadıklarını söyledi. Tutmaz, ailesinin DNA testi için kan örneği verdiğini, ancak yetkililerin aileyi bilgilendirmediğini ifade etti. Tutmaz, “Biz kardeşimin cenazesini, kemiklerini istiyoruz. Bir mezarı olsun istiyoruz” ifadesinde bulundu. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ