Mardin Roj

Çavuşoğlu: Taliban’ın verdiği mesajları olumlu karşılıyoruz

Çavuşoğlu: Taliban’ın verdiği mesajları olumlu karşılıyoruz
  • 17 Ağustos 2021

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Taliban’ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz” dedi.

İkili ilişkileri ve bölgesel konuları ele almak üzere dün Ürdün’e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Amman’da ülkenin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Açıklamalarında Ürdün ile ekonomik iş birliği anlaşmasını imzaladıklarını ve ekonomi komisyonu kurduklarını duyuran Çavuşoğlu, “Amacımız ekonomik alanda iş birliğimizi geliştirmek olacak. Türkiye-Ürdün olarak her zaman çok iyi ilişki içinde olduk” dedi.
Afganistan’daki gelişmelere değinen Çavışoğlu,  “Afganistan’da gelişmeler hızlı gerçekleşti. Özellikle son haftalarda ABD’nin çekilmesiyle Taliban ilerledi. Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeyi terk etmesiyle Taliban ülkeyi ele geçirdi”  ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu Havaalanı bölgesinde panik var, sivillerin havaalanına girmesiyle bizi üzen görüntüler oldu. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama için her şeyi yapıyoruz. Tahliyeler devam edecek. Biz sadece kendi vatandaşlarımızın değil, diğer ülke vatandaşlarının da tahliyesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra biz Türkiye olarak Afganistan’ın istikrarı ve barışı için en çok destek olan ülkelerdeniz. Hiçbir zaman muhalif güç göndermedik. Havaalanının güvenliği için elimizden geleni yapıyoruz. Hepsini görüşeceğiz ama herkesin sakin olması gerekiyor. Afganistan’ın ekonomik kalkınmasını, istikrarını, barışını, huzurunu desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.
‘TALİBAN İLE DİYALOG İÇİNDEYİZ’
“Tüm taraflarla diyaloğumuzu sürdürüyoruz, Taliban dahil” diyen Çavuşoğlu, sözlerini söyle sürdürdü: “Şu ana kadar Taliban’ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz. Afganistan’ın ekonomik kalkınmasını, istikrarını, barışını, huzurunu desteklemeye devam edeceğiz” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ