Mardin Roj

Çağlar Demirel’e Derik Belediye Başkanlığı davası açıldı

Çağlar Demirel’e Derik Belediye Başkanlığı davası açıldı
  • 01 Aralık 2020

Su arıtma tesisi kurmak için birçok kez ödenek talebinde bulunduğu halde kredi verilmediğinden hizmeti sunamayan Derik Belediyesi eski Eşbaşkan Çağlar Demirel, hakkında “çevreyi kasten kirletmekten” hapsi isteniyor.

Mardin’in Derik ilçesi belediye başkanlığı görevini 2009-2014 yılları arasında yürüten tutuklu siyasetçi Çağlar Demirel, “görevi sırasında atık su arıtma tesisi kurmadığı” için “çevreyi kasten kirletmek ve Çevre Kanunu’na muhalefetten” 2 yıl ile 6 yıl arası değişen hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Çevre ve Şehircilik Mardin İl Müdürlüğünün 25 Nisan 2014 tarihli raporu, birçok ilçe ve ilde bulunmayan atık su arıtma tesisi nedeniyle Demirel’in yargılanması yolunu açtı. İlçede atık su arıtma tesisinin bulunmadığı, atık suların 3 noktada kuru derelerde deşarj edildiği, atık suların deşarj edildiği noktalarda ev, okul ve emniyet lojmanların bulunduğu belirtilen raporun ardından Çevre ve Şehircilik Mardin İl Müdürlüğü, Derik Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

İçişleri Bakanlığının onayıyla Derik Belediyesi eski başkanları Ramazan Kapar, Çağlar Demirel, Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçe hakkında soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanlığı Fen İşleri Müdürü Servet Abdan’a ise soruşturma izni vermemesi nedeniyle hakkında takipsizlik verildi.

‘ÖDENEK AYRILMADI’

Derik’te 2004-2009 tarihleri arasında belediye başkanlığını yapan Ramazan Kapar ve 2009-20014 yılları arası Belediyenin Fen İşleri Müdürü Doğan Özbahçe, soruşturma sırasında verdiği ifadelerde İller Bankası’na atık su arıtma tesisinin yapılması için başvuru yaptıklarını ancak atık su arıtma tesisi için ödenek alamadıklarını belirtti. 2017’de başlatılan soruşturma sırasında, dokunulmazlığı kaldırılarak tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin arasında bulunan Demirel, Kocaeli 1 No’lu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yüz yüze ifade vermek istediğini, talimatla ifadesinin almasını kabul etmediği için susma hakkını kullanmış olarak kabul edildi.

6 YIL HAPİS İSTEMİ

Soruşturma, Kapar, Demirel ve Özbahçe hakkında “Çevreyi kasten kirletmek ve Çevre Kanunu’na muhalefetten” 2 yıl ile 6 yıl arası değişen hapis cezası istemiyle davaya dönüştü. Dava, Derik Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor.

Müvekkilinin 2009’da belediye başkanı seçildiğini, Kürt siyasetçilerin yargılandığı KCK Ana Davası’ndan tutuklandığını, tutukluluk nedeniyle ancak kısa bir süreliğine yapabildiğini kaydeden Avukat Serdar Çelebi, “Demirel, bir buçuk yıl kadar Derik Belediye Başkanlığını yaptı. O süre içinde hizmetinden dolayı halkta da bir memnuniyet yaratmıştı. Projeleriyle ilçenin çehresini değiştirmiştir. Aslında ilginçtir, bu çalışmaların çoğu altyapıyla ilgiliydi. Demirel’e tam da bundan dava açıldı” diye konuştu.

‘BAŞVURULARI SONUÇSUZ KALDI’

Hiç karşılaşmadıkları bir duruma şahit olduklarını dile getiren Çelebi, “Tuhafımıza gitti. Daha önce bir belediye başkanı hakkında çevreyi kirletmekten soruşturmaya tabi tutulması ve hakkında dava açılması daha önce karşılaştığımız bir durum değil. Trajikomik. Sayın Çağlar Demirel, altyapının yapılması, atık su tesisinin yapılması için İller Bankası’na birçok kez ödenek talebinde bulundu. Merkezi hükümetle görüşmelerde bulunarak finans sağlamaya çalıştı. Derik gibi küçük bir ilçenin kendi imkanlarıyla bu projeyi gerçekleştirme ihtimali yoktu. Buna ilişkin hibe, kredi gibi tüm başvuruları olumsuz kalınca kendi imkanlarıyla da yapamadı, bunlar dosyada mevcut” ifadelerini kullandı.

‘KAYYUMLARA SORUŞTURMA AÇILMADI’

Yaptıkları araştırmalarda Türkiye’de birçok ilçede hatta ilde atık su arıtma tesisi bulunmadığını dile getiren Çelebi, “Ama her ne hikmetse Derik Belediye Başkanı olan Çağlar Demirel’le ilgili bir dava açıldı. İşin komik tarafı, Derik’te hala atık su arıtma tesisi hala yapılmış değildir. Aradan 10 yıl geçmiş, kayyumlar tarafından Derik yönetilmiş, buna rağmen atık su arıtma tesisi yok. Demirel, sonrası belediyeyi yöneten hiç kimseyle ilgili arıtma tesisi yapılmadı diye, çevreyi kirletiyorsunuz diye soruşturma açılmadı. 2011, 2013, 2014’te atık su arıtma tesisi olmadığı için çevre kirleniyorsa, 2018’de de 2020’de de kirleniyordur. Buna ilişkin bir soruşturma yok. Niye böyle bir şey yapılmış? O dönemdeki konjonktür gereğiydi büyük ihtimalle” şeklinde konuştu.

Demirel’in çevreyi ne şekilde, neyle kirlettiğine dair bir tespitin dosyada yer almadığını dile getiren Çelebi, sadece atık su arıtma tesisi yapılmadığı için çevreyi kirlettiği varsayıldığını ekledi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ