Mardin Roj

Bursa Başsavcılığı’ndan Öcalan açıklaması

Bursa Başsavcılığı’ndan Öcalan açıklaması
  • 16 Mart 2021

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı PKK Lideri Abdullah Öcalan hakkındaki iddiaların doğru olmadığını söyledi. Öcalan’ın avukatı İbrahim Bilmez ise “Savcılığın açıklamasına neden bel bağlamak durumunda kalalım?” diye sorarak müvekilleri ile görüşmek istediklerini belirtti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan hakkında bazı sosyal medya hesapları tarafından yapılan paylaşımlara ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan iki gün sonra yazılı bir açıklama geldi. Başsavcılığın Medya İletişim Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Savcılık tarafından yapılan açıklama şu şekilde: “İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olarak bulunan Abdullah Öcalan’ın bazı sosyal medya hesaplarında öldüğü yönünde asılsız iddiaların yer aldığı anlaşılmış olup, hükümlü hayatta olup, sağlık durumu iyidir. Bu tür haberlere itibar edilmemesi gerektiği hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘SAVCILIĞIN AÇIKLAMASINA NEDEN BEL BAĞLAYALIM?’

Taleplerinin dün nasılsa bugün de aynı olduğunu ifade eden Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez, “Biz neden müvekkilimizin can güvenliği ve sağlığından emin olabilmek, haber alabilmek için Savcılığın bu tür açıklamalarını beklemek zorunda kalalım ya da böyle açıklamalara bel bağlamak durumunda kalalım? Bir hukuk devletinde bu ‘normal’ midir?  Dün ne söylüyorsak bugün de onu söylüyoruz; tecrit derhal kaldırılmalıdır. Müvekkilimiz Sayın Öcalan ve İmralı’daki diğer mahpuslar en temel yasal haklarını kullanabilmelidirler. Aile ve avukatları ile görüşebilmeli, telefon ve diğer iletişim haklarından yararlanabilmelidirler. Biz avukatları olarak İmralı’ya gidip müvekkillerimizi bizzat görmek ve bu şekilde sağlıklarından emin olup ihtiyaç duydukları hukuki yardımı sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞVURULARA CEVAP YOK

Öte yandan Öcalan’ın avukatları Mazlum Dinç, Raziye Öztürk, İbrahim Bilmez ve Nevroz Uysal, müvekkilleriyle ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşılan iddialara ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Adalet Bakanlığı’na dün ve bugün yaptıkları başvuruya henüz hiçbir cevap verilmedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ