Büro Emekçileri: Bankalar Kazanırken, Emekçiler Kaybediyor

Büro Emekçileri: Bankalar Kazanırken, Emekçiler Kaybediyor
  • 29 Ağustos 2022 15:49

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), bankaların maaş promosyonlarının artırılması talebiyle yaptığı açıklamada “Bankalar Kazanırken, Emekçiler Kaybediyor” dedi.

Kamu emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mardin Şubesi, bankaların maaş promosyonlarının artırılması talebiyle açıklama yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mardin İl Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada “Bankalar Kazanırken, Emekçiler Kaybediyor. Promosyonlar Yenilensin” pankartı açıldı. Açıklamayı KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Emin Özel yaptı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Bugün ülke genelinde işyerlerimiz önünde eş zamanlı olarak basın açıklamaları yapıyoruz.

Büro Emekçileri olarak, banka promosyon sözleşmelerinin bir an önce yenilenmesini ve yeni yapılacak anlaşmalarda ise günün koşullarına uygun miktarda banka promosyonu istiyoruz.

Değerli Basın Emekçileri;

Daha bir-iki yıl önce 3 bin, 4 bin lira tutarlarında alınan banka promosyonları, günümüzde 30- 40 bin lira düzeyine çıkarken, işkolumuzdaki bazı kurumların sözleşmelerinin bitmesine daha 1-2 yıl olduğu göz önüne alındığında, Büro Emekçilerinin karşı karşıya kaldığı bu mağduriyet bir an önce çözülmelidir.

Büro Emekçileri Sendikası olarak bu mağduriyetin çözülmesi için yoğun bir faaliyet yürütüyoruz; Bir yandan kurum yetkilileri ile görüşürken, diğer yandan ilgili bankaların yetkilileri ile görüşme talebinde bulunduk.

Son yıllarda işkolumuzda yer alan kurumların maaşları ile ilgili yapılan ihaleleri kamu bankaları kazanmaktadır. Yaşanılan bu mağduriyette kurum, banka ve yetkili sendikanın ortak sorumluluğu vardır.

Büro Emekçilerinin yandaş Memur Sen’den bir beklentisi olmadığı gibi yandaş Memur Sen’in imzaladığı satış sözleşmelerinin mağduru olan Büro Emekçilerinin Memur Sen’e tepkileri her geçen gün büyümektedir. Büro Emekçilerinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile inisiyatifleri kalmayan, bakanlardan, Genel Müdürlerden de bir beklentisi yoktur.

Değerli Basın Emekçileri;

Büro Emekçileri yaşadığı bu mağduriyeti örgütlü gücü ile aşacak deneyime sahiptir. Yaşadığımız ekonomik krizde dahi yüksek karlılık açıklayan krizden nemalanarak karına kar katan bankalara karşı örgütlü gücünü kullanacaktır.

Buradan bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz!

Taleplerimiz doğrultusunda banka promosyon anlaşmalarının revize edilmediği, yeni yapılacak anlaşmalarda ise taleplerimizin karşılanmadığı koşullarda, ilgili bankaların kredi kartlarını ve otomatik ödeme talimatlarımızı iptal edeceğimizi, ilgili bankalardan herhangi bir hizmet almayacağımızı, bugün ülkenin dört bir yanında işyerlerimiz önünde yaptığımız eylemlerimizi ilgili bankaların önüne taşıyacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR, SGK, Adalet Bakanlığı, Yüksek Yargı kurumları ve Hazine ve Maliye Bakanlığı olmak üzere, işkolumuzda yer alan tüm kurumların banka promosyon süreçlerinin takipçisi olacağız ve olmaya da devam edeceğiz!”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ