Bölgenin ormanları yanıyor, Türkiye izliyor

Bölgenin ormanları yanıyor, Türkiye izliyor
  • 30 Ağustos 2021 21:42

Bitlis, Bingöl, Dersim, Şemdinli ve Şırnak Besta bölgesinde çıkan orman yangınları sürüyor. Devlet yangınları seyrederken, tatil merkezlerinde ses çıkaran kesimin sessizliği de dikkat çekiyor.

 

 

Bölgede birçok alanda askerin açtığı ateş sonucu ve bilinmeyen kimi nedenlerden dolayı ormanlık alanlarda yangınlar sürüyor. Yangınların merkezlerinden biri olan Dersim’de günlerdir süren yangına tepkiler üzerine kısmı müdahale başlarken, halk kendi imkanlarıyla yangını söndürmeye çalışıyor. Yangınlara müdahale çağrıları kimi kesimler tarafından “terör” bahanesi ile provoke edilmeye çalışılırken, Roj Deresindeki yangına 3 gündür müdahale edilmedi.

 

 

 

Yangının devam ettiği bir diğer kent olan Bitlis’te de yangına müdahale edilmiyor. Halk kendi imkanları ile yangına söndürmeye çalışırken devlet kurumları ise yangını seyretmekle yetiniyor. Bitlis Buzlupınar mevkisinde yangın her geçen saat yayılıyor.

 

Bir diğer yangın bölgesi olan Şemdinli’de yangına uzun süre müdahale edilmedi. Yangın büyük bir alanı küle çevirdi. Yangına müdahale edilmesi çağrılarını Şemdinli Kaymakamlığı “yaygara” çıkışında bulundu.

 

 

Yangın bölgesi Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Conag köyünün Xarsak mezrasında dün yüksek gerilim hattının sebep olduğu iddia edilen orman yangını, rüzgarın etkisiyle büyük bir alana yayıldı. Yurttaşlardan edinilen bilgilere göre, yangının çıktığı noktaya yakın herhangi yolun olmaması ve engebenin fazla olması nedeniyle yangına karadan müdahale etmek zor.
Ormanlarla kaplı bölgede dumanlar yükselirken, yetkililerin müdahale etmediği, yurttaşların ise kendi imkanlarıyla yangını söndürmeye çalıştığı aktarıldı. Yurttaşlar tarafından karadan müdahalenin de az yapıldığı, yangın bölgesine havadan müdahale talep edildi.
Şırnak’ta bulunan Besta bölgesindeki Qurta Xanê alanında sabah saatlerinde orman yangını çıktı. Henüz çıkış nedeni belli olmayan yangını söndürmek isteyenlere “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmiyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ