Mardin Roj

Bölgede HDP’li 4 belediyeye kayyum atandı

Bölgede HDP’li 4 belediyeye kayyum atandı
  • 13 Kasım 2019

Diyarbakır’ın Merkez Yenişehir ve Hazro, Şırnak’ın İdil ile Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Belde belediyesi eşbaşkanları İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alınarak, yerlerine kayyum atandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Diyarbakır’ın Yenişehir ve Hazro, Şırnak’ın İdil ve Dersim’in Mazgirt içesine bağlı Akpazar Belde belediyesi eşbaşkanları İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alındı. Eşbaşkanlar yerine kayyum atandı. Bugüne kadar HDP’nin 3’ü büyük 16 ilçe belediyesine kayyum atanmıştı. Yeni kayyum atamalarıyla sayı 20’ye çıktı.

EŞBAŞKANIN KAPISINA GİTTİLER

Şırnak’ın İdil Belediyesi Eşbaşkanı Songül Erden’in evine sabah saatlerinde giden polis, görevden alınma tebligatını imzalatmak istedi. Ancak, Eşbaşkan Erden tebligatı imzalamadı. Bunun üzerine polisler evden ayrıldı. HDP’nin 31 Mar yerel seçimlerinde 73,4 oyla kazandığı belediye kayyum olarak İlçe Kaymakamı Zafer Sağ’ın atandı.

GEREKÇE: SONUÇLANMAMAŞ DAVA VE SORUŞTURMALAR

Açıklamada Eşbaşkan Erden’in, hakkında Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla halen yargılaması devam eden dava ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açtığı soruşturma gerekçeleriyle görevden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken’in görevden alınmasına gerekçe olarak ‘‘Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2016 ve 2019’da başlatılan ve devam eden iki soruşturma dosyası gösterilirken, yerine İlçe Kaymakamı Murat Beşikci atandı.

Hazro Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Çevik de hakkında ‘‘Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2016 ve 2019’da başlatılan ve devam eden iki soruşturma dosyası gerekçe gösterilerek görevden alındı. Çevik yerine de Hazro Kaymakamı Ali Öner kayyum olarak atandı.

BİNALAR ABLUKA ALTINA ALINDI

Kayyum atanan belediye binaları polis ve özel hareket ablukasına alındı. Belediye binalarında arama yapılırken meclis üyeleri binalara alınmıyor. Peri (Akpazar) Belediyesi Eşbaşkanları Songül Doğan ve Orhan Çelebi belediye binasına alınmazken, bina içerisinde Jandarma tarafından arama yapılıyor. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ