Mardin Roj

Bölgede 4 belediyeye daha kayyum atandı

Bölgede 4 belediyeye daha kayyum atandı
  • 22 Ekim 2019

Gözaltında olan ve henüz ifadeleri alınmayan Kayapınar, Bismil, Kocaköy, Erciş ilçe belediyelerinin eşbaşkanları görevden alınarak yerlerine kayyum atandı.

İçişleri Bakanlığı kararıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetiminde olan Diyarbakır’ın Kayapınar, Bismil, Kocaköy ile Van’ın Erciş İlçe Belediyesi’ne kayyum atandı. Eşbaşkan Keziban Yılmaz, Orhan Ayaz ve Rojda Nazlıer gözaltındayken ve henüz ifadeleri alınmamışken İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılarak, yerine kayyum atadı.

Sabah saatleriyle birlikte belediye binasını abluka altına alan polis, kayyum atandığını söyledi. Bakanlık kararını talep eden HDP’liler, kararın gözaltında bulunan eşbaşkan Yılmaz’a tebliğ edildiği ileri sürdü. Polis daha sonra belediye meclis üyelerini darp ederek binadan çıkardı. Bariyerlerle kapatılan belediye binasının giriş çıkışlar kapatıldı.

Belediye binasından çıkarılan HDP Milletvekili Dersim Dağ, meclis üyeleri ve partililerin bekleyişi sürüyor. Bismil ve Kocaköy belediyeleri de polislerce ablukaya alınırken, binalarda arama sürüyor.

Dün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden uzaklaştırılan ve yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer gözaltına alınmıştı.

ERCİŞ BELEDİYESİ’NE DE KAYYUM ATANDI

Van’da 15 Ekim’den bu yana gözaltında bulunan ve henüz ifadeleri dahi alınmamış olan Erciş Belediyesi eşbaşkanları Yıldız Çetin ve Bayram Çiçek’in de yerine kayyum atandı. Bakanlık kararıyla İlçe Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, belediyeye kayyum olarak atandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ