Mardin Roj

Birinci Dünya Savaşı’na Mardin’den kaç kişi katıldı? Dönen oldu mu?

Birinci Dünya Savaşı’na Mardin’den kaç kişi katıldı? Dönen oldu mu?
  • 16 Temmuz 2021
Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusu içinde Mardin’den 119 kişinin katıldığı bilinmektedir. Bunlardan dönenler oldu mu, ölenler nerede gömüldü? Bu konuda bir arşiv tutulmadığı için ne yazık ki; gittikleri kaydedilmiş ama mezarları meçhul kalmıştır.   
Derik’ten 1. Dünya Savaşı olmak üzere birçok savaşa katılan Derikliler olmuştur. Ancak katılanların bir bölümü savaş şartları sonucu evlerine geri dönememişlerdir. Bunların birçoğu 1. Dünya Savaşında Kafkas, Çanakkale, Irak ve Filistin cephesine gidenler ve geri dönemeyenlerdir.
Mardin genelinde 119 kişi bu anılan savaşlarda hayatını kaybetmiştir. Geri dönemeyenlerden, hiçbir arşivde vefat ettikleri yer veya mezarlıkların bulunmaması yüzünden, mezarları meçhul kalmış ve nerede gömüldükleri hakkında bilgi alınmamış olan Derikliler mevcuttur.
Bunlardan biri 1911 ile 1912 yılları arasında Osmanlı devleti ile İtalya krallığı arasında geçen savaşa katılan Abdulkadir Kendibilir’dir. (Dawidê Kalo’nun torunu) kendisinden haber alınmadığı gibi mezarının nerede olduğuna dair bir bilgi verilmemiştir.
Kore savaşına katılan Derikli askerler, Mustafa DENK (Sihhiyeci) ve Tevfik ÖZÇELİK’tir
Hazırlayan: Eyüp Güven
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ