Mardin Roj

Birçok şehirde ev baskınları: 49 kişi gözaltına alındı

Birçok şehirde ev baskınları: 49 kişi gözaltına alındı
  • 24 Mayıs 2021

Birçok ilde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP’li siyasetçilerin de bulunduğu en az 49 kişi gözaltına alındı. 

Diyarbakır, İstanbul, Batman, Adana, Şırnak, Dersim ve Antalya’da birçok eve polisler tarafından eş zamanlı baskın düzenlendi. Adana merkezli yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.
BASKINDA DARP
Gözaltına alınan bazı kişilerin isimleri şöyle: HDP Adana İl Örgütü yöneticileri Berivan Gökalp ve Mehmet Yaşık, HDP Seyhan İlçe Örgütü yöneticisi Dindar Aksu, Çukurova TUAYDER yöneticisi Mehmet Tutuş, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eşbaşkanı Şükran Efetürk, Cigergun Güven, Hasan Kocaman ve Halil Kocaman.
Cigergun Güven’in evine yapılan baskında polislerin evdekileri yere yatırdığı ve gençleri darp ettiği aktarıldı.
DİYARBAKIR MERKEZLİ SORUŞTURMA  
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ise 34 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Diyarbakır merkez ile Kulp ve Silvan ilçeleri, İstanbul, Batman ve Antalya’da yapılan ev baskınlarında en az 29 kişi gözaltına alındı.
Diyarbakır merkezli yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan bazı isimler ise şöyle: Batman Belediyesi’nin eski Eşbaşkanı Sabri Özdemir, HDP Diyarbakır İl Örgütü eski Eşbaşkanı Cabbar Leygara, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan vekili İrfan Soner, il yöneticileri Arif Bulut, Newroz Reşitoğlu ve Ramazan Kızıltepe, HDP Bağlar eski İlçe Eşbaşkanı Mehmet Atlıhan, Yenişehir Belediyesi Meclis üyeleri Mehmet Alaattin Zuğurli ve Yusuf Sökmen, Şahin Tanrıverdi, 81 yaşındaki Kadri Atlı.
Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kişiler, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ