Mardin Roj

Birçok kentte operasyonlar: Çok sayıda kişi gözaltında

Birçok kentte operasyonlar: Çok sayıda kişi gözaltında
  • 15 Şubat 2021 12:45 | Son Güncellenme: 15 Şubat 2021 12:46
Şırnak, Ağrı, Urfa, Van, Mardin ve Siirt ve Elazığ’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP üye ve yöneticilerinin de bulunduğu en az 44 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır’da ise Mikail Yaman tutuklu ağabeyine para gönderdiği gerekçesiyle gözaltına alındı.
Şırnak, Ağrı, Diyarbakır, Urfa, Van, Mardin, Siirt ve Elazığ başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen ev baskınlarıyla çok sayıda kişi alındı. Elazığ, Ağrı ve Şırnak’ta Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri gözaltına alınırken, Diyarbakır’da ise tutuklu ağabeyine para gönderen Mikail Yaman gözaltına alındı.
AĞRI’DA 13 GÖZALTI
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) üyesi Talha Kaya ve Doğubayazıt İlçe Örgütü yöneticisi Ahmet Yaşmiş, Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) temsilcisi Cemil Koç ve Doğubayazıt Belediyesi Meclis üyesi Rahim Gönen’in de aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
AĞABEYİNE PARA GÖNDERDİĞİ İÇİN GÖZALTINDA
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Mikail Yaman’ın evine baskın düzenlendi. Yaman hakkında 2010 ile 2020 yılları arasında tutuklu kalan ağabeyi olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski Ergani İlçe Eşbaşkanı İbrahim Halil Yaman’ın Bandırma 4 Nolu T Tipi Cezaevi’nde olduğu sırada kendisine para gönderdiği gerekçesiyle “örgüte finans sağlamak” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığını öğrenildi. Yaman’ın Kayapınar İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi.
Kentte yapılan ev baskınlarında Aynur Bilgiç ve Şiyar Akpolat da gözaltına alındı. Gözaltanı alınanlar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
ŞIRNAK’TA 10 GÖZALTI
Şırnak’ta ise kent merkezi ile Cizre, İdil ve Uludere ilçelerinde yapılan ev baskınlarında HDP yöneticisi Agit Yiğit, Fatma Acet, Fırat Akyol, Cami Bilik, Nihat Küçük, Mahsum Kurami, Serhat Çatuk, Mustafa Dal, Ömer Karaviş ve Abdullah Yaman gözaltına alındı. Gözaltına alınan 10 kişi emniyet müdürlüklerinde tutulurken, kentte gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.
HDP İLÇE EŞBAŞKANI GÖZALTINDA
Elazığ’da HDP Karakoçan İlçe Eşbaşkanı Veysi Sarıtağ, evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Sarıtağ, Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
SURUÇ
Urfa’nın Suruç ilçesinde ise Abdi Binici gözaltına alındı. Gözaltına alınan Binici, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
VAN GÖZALTI SAYISI 28 OLDU
HDP eski Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Kava, İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.
Kava’nın gözaltına alınmasıyla kentte son 2 günde gözaltına alınanların sayısı 28’e çıktı. Ayrıca gözaltına alınanlar hakkında getirilen avukat kısıtlılığı da sürüyor.
MANİSA
Manisa’da sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi 7 kişi gözaltına alındı. Polisin baskın esnasında evlerdeki pek çok dijital materyale el koyduğu öğrenildi. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan gençlerin isimleri şöyle: Zahir Aslan, Aleyna Tekin, Mahsun Silinsin, Hamza Aslan, Ahmet Aslan, Sultan Aslan ve Niyazi Mehmet Ali Polat.
MARDİN
Mardin’in Nusaybin ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 4 kişi, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Mardin merkezde gözaltına alınanlar oldu.
SİİRT
Siirt’te HDP’li Belediye Meclis üyeleri Hasret Aslan ve Haydar Çağli gözaltına alındı. Kurtalan ilçesinde Abdulgaffur Kubulay, Mehmet Kaysi ve soyadı öğrenilemeyen Esmer adlı bir kadın, Baykan ilçesine bağlı Veysel Karani Beldesi’nde ise soyadı öğrenilemeyen Devran adlı bir kişi evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.
HDP’nin Siirt Belediyesi Meclis Üyesi Emin Çeçen hakkında gözaltı kararı bulunduğu, yapılan baskında evde bulunmadığı öğrenildi. (MA)
Gözaltına alınanlar Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ