Mardin Roj

Bir günde 3 HDP’li 1 CHP’li belediyeye kayyum atandı

Bir günde 3 HDP’li 1 CHP’li belediyeye kayyum atandı
  • 18 Aralık 2019 13:36

Gözaltında bulunan HDP’li Varto, Bulanık ve Erentepe belediye eşbaşkanları, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınarak, yerlerine kayyum atandı. CHP’nin tutuklanan Urla Belediye Başkanı yerine de kayyum atandı.

Muş’ta dün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Varto Belediyesi Eşbaşkanı Ülkü Karaaslan, Bulanık Belediye Eşbaşkanı Adnan Topçu ile Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Keskin, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alındı. Bakanlık kararında, gözaltında bulunan eşbaşkanların “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla görevden alındıklarını ileri sürdü.

Görevden alınan eşbaşkanların yerine kayyum atandı. Muş Valiliği, gözaltında bulunan eşbaşkanlarla ilgili, “Muş’un Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaaslan Baytaş hakkında ‘Terör örgütü üyesi olmak’ suçundan Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/8083 sayılı soruşturma yürütüldüğü, Karaaslan’ın bu soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alındığı ve gözaltı sürecinin devam ettiği anlaşılmıştır. Bulanık ilçesi Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Kesik, hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8119 sayılı soruşturma, Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaaslan Baytaş hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8083 sayılı soruşturma, Bulanık Belediye Başkanı Adnan Topçu, hakkında terör suçları kapsamında Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/8078 sayılı soruşturma ve bu 3 belediye başkanı, haklarında yürütülen bu soruşturmalar kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 17 Aralık 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırılmıştır” açıklamasında bulundu.

Valilik, Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi’nin Bulanık ve Erentepe Belde belediyelerine, Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı’nın ise Varto Belediyesi’ne kayyum olarak atandığını açıkladı.

CHP’YE DE KAYYUM

Bakanlık, dün tutuklanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz’u da, “FETÖ’ye üye olmak” iddiasıyla görevden aldı.

65 BELEDİYEDEN 31’İNE KAYYUM

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Son kayyum atamalarıyla partinin 3 büyükşehir, 25 ilçe ve 3 belde belediyesine kayyum atanmış oldu. Yerine kayyum atanan 19 belediye eşbaşkanı tutuklandı, 5 belediye eşbaşkanı ise halen gözaltında.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ