Bir ‘Albashir ifadesi’ daha servis edildi: ÖSO’nun elindeki Cerablus’a gitmişler

Bir ‘Albashir ifadesi’ daha servis edildi: ÖSO’nun elindeki Cerablus’a gitmişler
  • 17 Kasım 2022 16:32

İstiklal saldırısının şüphelisi Ahlam Albashir’in ifadesi olduğu diye bir haber daha servis edildi. Buna göre Albashir, “YPG’li Ahmed A. ile sevgili oldum. Ahmed, Cerablus’a gitti arkasından da ben gittim” dedi. Cerablus, 2016’da IŞİD’den ÖSO’ya geçmişti.

 

Beyoğlu Taksim’deki İstiklal Caddesi üzerinde 13 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen bombalı saldırıya ilişkin şüpheli olarak gözaltına alınan 51 kişinin sorgusu sürerken, bombayı bırakan kişi olarak duyurulan Ahlam Albashir’e ait olduğu iddia edilen bir ifade daha servis edildi.

 

DHA’nın haberine göre, Albashir, polise verdiği ifadede örgütle nasıl tanıştığından eylem günü yaşananlara kadar bütün detayları anlattı. Haberde, Albashir’in, “YPG ile tanışmam 2017 yılında Münbiç’te oldu. YPG üyesi olduğunu öğrendiğim Ahmed A. isimli bir erkekle tanıştım. Ahmed A. ile sevgili oldum. Sonra Ahmed, Cerablus’a gitti arkasından da ben gittim. Burada örgüt beni içine çekmeye çalıştı görevler teklif etti. Bir süre sonra Ahmed A.’nın izini kaybettim ama örgütle ilişkim kesilmedi. Onlar da beni bırakmadı” dediği aktarıldı.

 

Suriye’deki Cerablus kenti, TSK’nin Temmuz 2016’daki “Fırat Kalkanı” harekatıyla IŞİD’den Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçmişti.

 

İSTANBUL EMNİYETİ DE İFADE AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü dün (16 Kasım) Ahlam Albashir’in ifadesi olduğunu belirtilen bir açıklama yayınlamıştı.

 

Emniyet’in açıklamasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun patlamadan hemen sonraki açıklamasında olduğu gibi talimatın Kobanê’den verildiği iddiası yer aldı. Talimatın “Hacı” kod adlı kişi tarafından verildiği ifade edildi.

 

Açıklamada, “13 Kasım Pazar günü, saat 15.17’de Taksim Meydanı’nda yürüyerek İstiklal Caddesi’ne giren Ahlam Albashir, saat 15.30’da cadde üzerinde patlamanın olduğu banka oturdu. Albashir, 40 dakika boyunca bankta oturarak vakit geçirdi ve uzaklaşma talimatını bekledi. Bu arada, PKK üyesi, Ahlam Albashir’in bankta otururken fotoğraflarını çekti. Söz konusu terörist, çektiği fotoğrafları Ahlam Albashir ile firari Bilal Hassan’ın İstanbul’a gelişini sağlayan “Hacı” kod adlı kişiye gönderdi. Fotoğrafları inceleyen “Hacı” kod adlı PKK sorumlusu, talimatı verince de terörist Ahlam Albashir bombayı banka bıraktı ve kaçtı” ifadeleri yer aldı.

 

Emniyet’e göre açıklamada yer alan bilgiler Albashir’in yakalandıktan sonra kendisiyle yapılan ön görüşmeden alındı.

 

ATÖLYE SAHİBİ GÖZALTINDA

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırının hemen ardından “Talimat Kobani’den. Bombacı Afrin’den girdi” açıklaması yapmıştı. Muhalefet, Türkiye’nin harekatı ile cihatçı örgütlerin kontrolüne geçen Afrin’den Türkiye’ye nasıl bombacının girdiğini sorarak Soylu’ya tepki göstermişti.

 

Bu arada, Ahlam Albashir’ın birlikte olduğu Bilal Hassan’ın kaldığı Esenler’deki atölyenin sahibi Ferhat Habeş de gözaltına alındı. Daha önce, saldırıya ilişkin Hüsam kod adlı bir kişinin Azez’de Türk polisi tarafından yakalandığı açıklanmıştı.

 

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının faili olduğu iddia edilen Ahlam Albashir’in yakalandığı evde yaşayan aile, kadının eski Arap komşuları tarafından “misafir” diye evlerine getirildiğini ve kendilerine karşı “komplo” kurulduğunu söylemişti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ