Mardin Roj

‘Bijî Kurdîstan’ diyen akademisyen tutuklandı, Mardin Barosu tepki gösterdi

‘Bijî Kurdîstan’ diyen akademisyen tutuklandı, Mardin Barosu tepki gösterdi
  • 7 Kasım 2021 00:23
Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, tutuklandı. Mardin Barosu karara tepki gösterdi.
Elazığ’da bulanan Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, sanal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sanal medya hesabından yaptığı “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı gerekçesiyle rektörlük tarafından açığa alınan Kutum dün sabah saatlerinde gözaltına alındı.
Emniyetteki işlemleri tamamlanan Kutum, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Tutuklama talebiyle Elazığ 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Kutum, “Örgüt propagandası yapmak” gerekeçesiyle tutuklandı.

KÜRDİSTAN SUÇ DEĞİL

 

Tutukluma kararına tepki gösteren Kutum’un avukatı Mehdi Özdemir,  müvekkilinin sarf ettiği “Kürdistan” kelimesinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti. Kürdistan demenin suç teşkil etmediği ifade eden Özdemir, “Kürdistan tanımı, tarihsel ve toplumsal açıdan hem coğrafi bir terim hem de politik bir kavramdır. Kürdistan kavramı nedeniyle yapılan soruşturma ve ardından gelen tutuklamanın hukuksuzdur. Son dönemde Kürdistan kavramı üzerinden kutuplaştırma yaygınlaştırıldı. Toplumdaki kutuplaşan siyasi atmosfer, ayrıştırıcı dil, ayrımcı muameleler Kürt kimliğini ve Kürdistan kavramına yönelik gittikçe derinleşmektedir. Hukuki meşruiyeti olmayan ve suç teşkil etmeyen ifadeler nedeniyle müvekkilimin tutuklanması hukuka aykırıdır” diye konuştu.

 

MARDİN  BAROSU: DERHAL SERBEST BIRAKILMALI 

 

Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu da konuya dair açıklama yaptı. Komisyon, Kutum’un tutuklanmasına tepki göstererek, serbest bırakılması çağrısında bulundu. Komisyondan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yaşasın Kürdistan” demek de düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. Bu nedenle akademisyen Hifzullah Kutum derhal serbest bırakılmalı ve hakkındaki soruşturma dosyası takipsizlikle sonuçlandırılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ