Bethnahrin Ulusal Konseyi’nden Rahip Bileçen açıklaması: İnkarcı siyaset değişmedi

Bethnahrin Ulusal Konseyi’nden Rahip Bileçen açıklaması: İnkarcı siyaset değişmedi
  • 12 Ocak 2020 23:15 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 15:53

Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer Bileçen’in tutuklanmasına tepki gösteren Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) Başkanlık Konseyi, operasyonla Süryanilerin anavatanlarına dönmelerinin engellendiği belirtildi.

Mor Yakup Manastırı’nın rahibi Sefer (Aho) Bileçen’in tutuklanmasına Süryani, Asuri, Keldani ve Arami halkının ortak iradesi olan Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) Başkanlık Kurulu da tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan MUB Başkanlık Kurulu, operasyonla birlikte “Süryanilere karşı terör estirilmiştir” derken, “İzlo dağındaki bütün yerleşim birimleri Süryanilere ait olması nedeniyle devlete bağlı olan güçleri ve çevreleri rahatsız etmektedir. Dolayısıyla, Süryanilerin genelde Turabdin’e özelde de İzlo Dağı’na dönmelerini engellemek için her türlü oyunlar oynanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘ŞİDDET YENİ YÖNTEMLERLE DEVREYE KONDU’

Açıklamanın devamında,“Halkımızın tarihi ve kültürel eserleriyle süslenmiş bu coğrafyasını ele geçirme planları ve Süryanileri vatansızlaştırma siyaseti çirkin komplolarla ve katliamcı zihniyetle devam etmektedir” denilerek, “1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle suçsuz 50’den fazla Süryani katledildi. İşlenen bu cinayetlerin psikolojik etkisiyle binlerce Süryani yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Terk edilen yerleşim birimleri, evleri mal ve mülkleri gasp edildi. 2000’li yıllarda ülkeye tekrar dönüş kapıları aralanınca baskılar ve şiddet yeni yöntemlerle devreye sokuldu. Devlet Mor Gabriel Manastırının arazilerine el koyarak yereldeki Kürt Ağa ve aşiret mensuplarının Süryanilerin mal ve mülklerini talan etmelerini meşrulaştırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bu son operasyonuyla Süryanilere karşı var olan inkârcı siyasetinin değişmediğini göstermektedir” diye belirtildi.

SÜRYANİ HALKINA EYLEM ÇAĞRISI

Açıklamada Süryani halkına dönük dünyanın neresinde olursa olsun yapılan her türlü baskıyı reddettiklerini belirten MUB Başkanlık Kurulu, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mahkemeleri tarafından hukuksuzca tutuklanarak özgürlüğünden alı konulan Başrahip Aho Sefer Beliçen ve gözaltında tutulan Üçköy (Arkah) köyü muhtarı Jozef Yar derhal serbest bırakılmalıdırlar. Çünkü bu tutuklanmalar halkımızı sindirmeye ve ülkesine olan sevgisini azaltmaya, geri dönüşleri engellemeye yönelik bir amacı taşımaktadır. Bu nedenle halkımızın bulunduğu her yerde kiliselerine, dini liderlerine ve Anavatanda kalan ailelerine sahip çıkmak için ayağa kalkmaya, yürüyüşler ve mitingler gerçekleştirmeye, dünya kamuoyunu harekete geçirmeye, uluslararası düzeyde etkisi olan kurumlara mektuplar göndermeye, yapılan bu haksızlığı kınamaya çağırıyoruz. Bethnahrin Ulusal Konseyi olarak bizler de geçmişte olduğu gibi, günümüzde ve gelecekte de mücadelemizi kararlı bir şekilde yükselterek halkımıza karşı görev ve sorumluluklarımızı ne pahasına olursa olsun yerine getireceğimizin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.” (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ