Mardin Roj

Belediye eşbaşkanları ‘gizli tanık’ ifadeleri ile tutuklandı

Belediye eşbaşkanları ‘gizli tanık’ ifadeleri ile tutuklandı
  • 28 Kasım 2019

HDP’li Savur, Mazıdağı ve Derik Belediyesi eşbaşkanlarının, kimi gizli tanık ifadeleri ve açlık grevi eylemlerine dair düzenlenen etkinliklere katıldıkları gerekçesiyle tutuklandıkları öğrenildi. Bir gizli tanığın Eşbaşkan Esmez’in eylemlerde silahlı olarak yer aldığı iddiası dikkat çekti.

Mardin’de, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez 15 Kasım günü gözaltına alındı. Gözaltına alındıkları gün görevden uzaklaştırılarak, yerlerine kayyum atanan 3 HDP’li eşbaşkan, 12 günlük gözaltı süreci sonrası 26 Kasım günü çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Eşbaşkanların tutuklanmasına gerekçe gösterilen suçlamaların başında, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemleri döneminde yapılan eylem ve etkinlikler ile birçok kez varlıkları tartışma konusu olan gizli tanık ifadelerin yer aldığı öğrenildi.

DTK DELEGELİĞİ SUÇ SAYILDI

Mahkeme, Savur Belediyesi Eşbaşkan Gülistan Öncü’nün farklı tarihlerde açlık grevlerine ilişkin gerçekleştirilen kimi eylemlere “katılım” yaptığını ve eylemlerin “talimatla” yapıldığını ileri sürdü. Mahkeme, söz konusunu “katılımı” ise, Alev Topçubaşı ve Taner Tataroğlulları’nın beyanları ile doğrulandığını kaydetti. Öncü’nün Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeliğini de suç unsuru olarak gösteren mahkeme, yine “1KO3SOV0A8” kod adlı gizli tanığın bu yöndeki ifadelerini tutuklamaya gerekçe yaptı.

EŞBAŞKAN ESMEZ SİLAHLA EYLEMLERE KATILMIŞ!

Eşbaşkan Öncü’nün tutuklanmasına dair hazırlanan suçlamalar, birebir aynı cümleler ile Derik Belediyesi Mülkiye Esmez’in tutuklanmasına da gerekçe gösterildi. Eşbaşkan Esmez’in hakkında farklı gizli tanık ifadelerine de yer verildi. “1AN4K0AR2A” adlı gizli tanık, bir örgüt mensubunun Eşbaşkan Esmez’den para yardımında bulunduğu iddia etti. “T7AL5AIS” adlı gizli tanık ise Eşbaşkan Esmez’in Derik’te 2015 yılında gerçekleştirilen “hendek-barikat” eylemlerine silahlı olarak yer aldığını ve bundan kaynaklı belediye eşbaşkanı yapıldığını ileri sürmesi dikkat çekti.

Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın’ın tutuklanmasına da, aynı gizli tanık ifadeleri ile açlık grevlerine ilişkin yapılan eylem ve etkinliklere katılma iddiaları gerekçe gösterildi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ