Mardin Roj

Batman’da Öcalan posterleri açıldı

Batman’da Öcalan posterleri açıldı
  • 14 Ağustos 2021

Batman’da Öcalan posterlerinin açıldığı “Özgürlük Zamanı” mitinginde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Batman zaferin işaretini, özgürlüğün işaretini verdi. Kürdistan Sayın Öcalan’ın özgürlüğünün işaretini verdi” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Özgürlük Zamanı” kampanyası kapsamında Batman’ın Newroz Alanı’nda miting düzenledi. Polisin engellemelerine rağmen binlerin akın ettiği Newroz Alanı’nda, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit, “Bê Serok jiyan nabe” ve “PKK halktır halk burada” sloganları atıldı.
ÖCALAN POSTERLERİ AÇILDI
İmralı tecridine karşı sürdürülen açlık grevi eylemlerinin selamlandığı mitingde, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı. Devam eden mitingde, PKK Lideri Öcalan’ın posterleri açıldı. Posterlerin açılmasıyla alkış ve zılgıtların yükseldiği alanda, “Sayın Öcalan” sloganları atıldı.
KÜRT HALKININ DEVRİ
Mitingde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, kendisini sloganlarla karşılayan binleri “Silav ji lehengên Êlihê re” diyerek selamladı. “Biz Kürdüz, her yerdeyiz” diyerek konuşmasına başlayan Bayındır, “Uzun zamandır Kürdistan’da, Türkiye’de sokak sokak, ilçe ilçe, kent kent, zulme, tecride, asimilasyona karşı alanlardayız. Kürt halkı yüz yıldır statüsü için, hakları için görkemli bir direniş sürdürüyor. Bugün özgürlük zamanıdır. Kürt halkı özgürlüğünü sağlayacak bir noktaya geldi. Ortadoğu’da devran, Kürt halkının, Kürdistan’ın devranıdır” dedi.
ÖZGÜRLÜĞÜN DORUKLARI
İktidarın Kürtlere yönelik baskı ve saldırılarına dikkat çeken Bayındır, “AKP-MHP zihniyeti, Kürt halkının nerede bir kazanımı varsa, şiddetle saldırıyor. Ancak Kürtler Kürdistan’ın dört bir yanında statüsü için, özgürlüğü için direniyor. Her şartta direnmeye de devam edecektir. Kürt halkı direnişini, örgütlenmesini büyüttü. Bugün Ortadoğu’nun, dünyanın siyasetini belirliyor. Kürtler olmadan, kimse Ortadoğu’da artık adım atamaz. Peki Kürtler ne istiyor: statü istiyor, anadilini istiyor, özgürlüğünü istiyor. Bunu sağlayacak noktaya geldi, Kürt halkı yüz yıllık tarihi direnişiyle, özgürlüğün doruklarına ulaştı” diye konuştu.
‘ÖCALAN HALKIN İRADESİDİR’
Bayındır, PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecride değinerek, “AKP-MHP zihniyeti kirli politikalarıyla, işgal politikalarıyla Kürtleri imha etmek istiyor. AKP-MHP zihniyeti bu nedenle Sayın Öcalan’a tecrit uyguluyor. Newrozlarda bu halk Öcalan irademdir dedi. Eğer çözüm istiyorsanız, Kürtlerin bu haykırışını duyun, tecridi kaldırın” ifadelerini kullandı.
‘BUGÜN ÖZGÜRLÜK GÜNÜ’
Kürtlerin mücadelesiyle önemli bir noktaya ulaştığını vurgulayan Bayındır, “Bugün kritik bir kavşaktayız. Bir yanda imha ve inkar, diğer yanda özgürlük, zafer var. Bugün özgürlük günüdür. Batman zaferin işaretini, özgürlüğün işaretini verdi. Kürdistan Sayın Öcalan’ın özgürlüğünün işaretini verdi. Bu meydandan bir kez daha sesleniyoruz. Her gün güçleniyoruz. Kürdistan’ın dört parçasında özgürlüğe yürüyoruz. Gelin bu iktidarı değiştirelim. Kürtlerin özgürlüğünü, Türkiye’nin demokrasisini bu şekilde sağlayabiliriz” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ