Mardin Roj

Başkan Tutaşı boykot edildi, Meclisi toplayamadı

Başkan Tutaşı boykot edildi, Meclisi toplayamadı
  • 4 Eylül 2020 16:43 | Son Güncellenme: 7 Eylül 2020 16:25

Artuklu Belediyesi Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Belediye Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. HDP’lilerin boykotu ve AKP’lilerin de gitmemesi üzerine toplantı gerçekleştirilemedi.

Mardin’de AKP’li Artuklu Belediyesi Başkanı Abdulkadir Tutaşı, aylık Olağan Meclis Toplantısı’nı yapmayarak, Meclisi 2012 yılında hazırlanan İmar-Revizyon planını onaylamak için olağanüstü toplantıya çağırdı. 32 sandalyeli Artuklu Belediye Meclisi’nde 11 üyesi bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP), toplantıyı boykot etti. Salt çoğunluk olan en az 17 üye ile toplanması gereken Belediye Meclisi’nde 21 sandalyesi bulunan AKP’li Meclis üyeleri de bilinmeyen nedenlerle toplantıya katılmadı. Başkan Tutaşı ile birlikte sadece AKP’li 9 Meclis üyesinin katıldığı toplantıda, karar yeter sayısına ulaşılamaması üzerine Meclis toplantısı iptal edildi.

HDP’DEN UYARI

HDP’li Meclis Grup Eş Sözcüsü Renas Aburşu, toplantıyı boykot etmelerinin nedenlerinin Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’nın keyfi uygulamaları olduğunu belirtti. Tutaşı’nın Meclis gündemlerini 3 gün önceden Meclis üyelerine bildirme zorunluluğu olmasına rağmen toplantı günü kapıda kendilerine bildirdiğini, son aylarda HDP’li Meclis üyelerinin iradesini yok sayma çabası içinde olmasına ve kaynakları devlet kurumlarına harcamasına karşı Meclisin talep ettiği bilgilendirmeyi yapmamasının etkili olduğunu söyledi. Tutaşı’nın kaynakların halka değil, devlet kurumlarına harcanması konusunda “Ben devletin belediye başkanıyım” şeklinde savunmada bulunduğunu belirten Aburşu, Tutaşı’ya belediye kaynaklarının halka harcanması gerektiği uyarısında bulunarak, halkın iradesini yok saymaktan vazgeçmeye çağırdı.

HALKA ‘HAİN’ DEDİĞİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKMIŞTI

Artuklu Belediyesi’nin denetim ve faaliyet raporlarında harcamaların büyük bir kısmını emniyet, jandarma, MİT binası ve benzeri devlet kurumları ile Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanındaki çalışmalara aktardığı ortaya çıkmıştı. Yine yapılan alımların Kamu İhale Kurulu (KİK) kanunlarına aykırı olduğu ortaya çıkarken, usulsüz işlemler nedeniyle kamuoyunda tepkiler yükselmeye başlamıştı. Artuklu Belediye Başkanı Tutaşı’nın Girharrin (Ortaköy) ve Sellaxê (Gökçe) sakinlerine “hainler” söyleminde bulunduğuna dair videonun sosyal medyada yayınlanması ile birlikte tepkiler büyürken, Temmuz ayı Meclis toplantısında da Tutaşı’nın imar işlerine dair yetkileri alınarak Belediye Meclisi’ne iade edilmişti. AKP’lilerinde rahatsız olduğu yaşananlarla ilgili Tutaşı tarafından şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ