Mardin Roj

Basın kartı yönetmeliğine kart verme ve iptalde keyfiliği artıracak maddeler eklendi

Basın kartı yönetmeliğine kart verme ve iptalde keyfiliği artıracak maddeler eklendi
  • 21 Mayıs 2021

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Basın Kartı Yönetmeliği değişti. Yönetmeliğe kart verme ve iptal etmede keyfiliği artırabilecek yoruma açık maddeler eklendi. TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, yapılan değişiklikle İletişim Başkanlığının yapılan haberler üzerinden gazetecilerin basın kartını iptal edebileceğine dikkat çekti.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinden itibaren pek çok gazetecinin kartını iptal eden İletişim Başkanlığı, uzun süredir basın kartı verilmesi ve süresinin uzatılması konularında keyfi davranmakla eleştiriliyordu. Yönetmelikte yapılan değişklikle gelen yoruma açık ifadeler bu konularda sorunun devam edebileceğini gösterdi.

Yeni düzenlemeyle, “Basın Kartı” iptal edilmesine gerekçe olarak gösterilecek şartlara, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üyesi olmak veya yardım etmek” ibaresi eklendi.

Yönetmeliğe eklenen yoruma açık bazı maddeler şöyle:

  • Taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlar sergilemek suretiyle basın meslek onurunu zedeleyecek şekilde faaliyette bulunması,
  • Şiddet ve terörü özendirecek, her türlü örgüt suçları ile mücadeleyi etkisiz kılacak içerik oluşturması,
  • Suça tahrik veya teşvik edecek ve suç ile mücadeleyi etkisiz kılacak faaliyetlerde bulunması hallerinde komisyon tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda, bu kişilerin sürekli nitelikte basın kartlarının iptaline karar verilebilir. Komisyon tarafından verilen iptal kararları Başkanın onayı ile derhal uygulanır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ