Mardin Roj

Başgardiyan tutukluyu ölümle tehdit etti

Başgardiyan tutukluyu ölümle tehdit etti
  • 30 Nisan 2021
Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu Rojhat Bat’ın, başgardiyan tarafından ölümle tehdit edildiği belirtildi.   
Hak ihlalleriyle gündeme gelen Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir tutuklunun, başgardiyan tarafından ölümle tehdit edildiği belirtildi. Tutuklunun ailesi, konuya ilişkin avukatları aracılığıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacak.
‘ÖLÜM TEHDİDİ’
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi gerekçelerle 4 buçuk yıldır tutuklu bulunan Rojhat Bat’ın ablası Ronda Bat, kardeşiyle dün telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi. Önceki gün de kardeşi ile cezaevinde kapalı görüşme yaptıklarını anlatan Ronda Bat, kardeşi Bat’ın telefonda kendilerine, başgardiyanın kendisini ölümle tehdit ettiğini söylediğini ifade etti. Ronda Bat, kardeşinin anlatımlarını şu şekilde aktardı: “Önceki gün görüş odasından çıkıp koğuşa gittiğimde koğuş arkadaşım ile gardiyan arasında bir tartışma yaşanıyordu. Ben de tartışmaya tepki gösterdim. Daha sonra gardiyanlar beni tutup, susmam için elleriyle ağzımı kapatmaya çalıştılar. Kısa bir süre sonra cezaevinin başgardiyanı geldi ve bana ‘Senin Rojhat Bat olduğunu biliyorum, sen provokatörlük yapıyorsun. Senin buradan ölün çıkacak. Seni öldüreceğim, buradan sağ çıkamayacaksın’ diyerek beni ölümle tehdit etti.”
SUÇ DUYURUSU
Kardeşi Bat’ın kendilerini arayarak suç duyurusunda bulunmalarını istediğini söyleyen Ronda Bat, aile avukatlarına durumu aktararak suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde iki aydır koğuş aramalarını süreklileştirildiğini hatırlatan Ronda Bat, “Sıklaştırılan aramalar sebebiyle yaşanan hak ihlallerine ilişkin yaklaşık bir ay önce İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurduk. Çünkü, tutuklular tehdit altında olduklarını ve can güvenliklerinin olmadıklarını söylüyorlardı” dedi.
‘TEDİRGİNİZ’
Kardeşinin başgardiyan tarafından ölümle tehdit edilmesinden kaynaklı tüm ailenin tedirgin olduğunun altını çizen Ronda Bat, “Kardeşim, ‘Benim ve arkadaşlarımın başına gelecek her şeyden cezaevi idaresi ve başgardiyan sorumludur” diye belirtti.
‘KABUL EDİLEMEZ’
Cezaevlerinde rutin koğuş aramalarının yapıldığını, ancak son dönemde D Tipi Kapalı Cezaevi’nde sert uygulamalarla neredeyse her gün koğuş aramalarının yapılması güvenlik ve hukukla izah edilemeyeceğini söyleyen Ronda Bat, “Tutukluların cezaevinde var olan haklarının elinden alınması, insanlık dışı uygulamaların devreye konulması kabul edilebilecek şeyler değildir. Bu konuda diğer tutuklu aileleri de duyarlılık olmalı bu tarz uygulamalar karşı yetkili kurumlara ve savcılığa suç duyurusunda bulunmalı. Bir suç işlenir ve o suçun bir cezası olur ama cezaevi içinde tekrar bir ceza yaptırımı olması ve bu cezanın da cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluklara ve ihlallere karşı verilmesi insani değildir. Bizler bunları kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ