Mardin Roj

Barzani’yi sarı mekapla protesto eden kadın konuştu

Barzani’yi sarı mekapla protesto eden kadın konuştu
  • 23 Nisan 2022 11:33
Türkiye’ye ziyaretinin ardından İngiltere’ye giden Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’yi sarı Mekap ile protesto eden Berîtan, Mekap ayakkabının gerilla ile bütünleştiğini ve bir sembol haline dönüştüğünü belirterek,“O ayakkabı Kürtlerin onur ve şeref mücadelesi demektir” dedi.
KDP ortaklığında sınır ötesine operasyon başlatan Türkiye’ye ziyaretinin ardından İngiltere’ye giden Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, başkent Londra’da Kürt gençleri tarafından protestoyla karşılandı. Londra’da KDP temsilciği önünde bir araya gelen Kürtler, Barzani’yi Türkiye ile birlikte sınır ötesine yönelik saldırılarda yer alması nedeniyle protesto etti. Barzani’nin içinde bulunduğu araca yumurta atan gençler, “Katil” ve “Bimre ixanet” sloganları attı.
Mesrur Barzani’yi protesto edenlerin içinde bir kadının PKK’lileri temsil eden Mekap marka ayakkabılı protestosu dikkat çekmişti. Yeni Özgür Politika’nın ulaştığı kadın sarı Mekaplı protestonun amacını anlattı.
Ranyalı olan ancak 17 yıldır İngiltere’de yaşayan ve tanıdığı gerillaların ona Berîtan adını verdiği kadın, Türkiye’nin saldırılarına ortaklık eden KDP hükümetinin Başbakanı Mesrur Barzanî’ye karşı 20 Nisan’da Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (Chatham House) önünde gerçekleşen protesto gösterisinde de elindeki Mekap ayakkabı ile dikkatleri üzerine çekti.
MEKAP ONURUN SİMGESİ 
“Ben de her Kürt gibi bu ihanete sessiz kalamazdım” diyerek, Barzanî’yi protesto eylemine katıldığını belirten Berîtan, o gün yaşananları şöyle anlattı: “Çocuklarımı eşime bıraktım ve protesto alanına 3 saatlik bir yolculuğun ardından ulaştım. Sarı mekap ayakkabımı da yanıma aldım. Ayakkabımın içine yumurtları da bıraktım. Mesrur’un, onuru, barışı ve özgürlüğü temsil eden gerillanın giydiği bu ayakkabıyı görmesini istedim. Ancak polisler etten duvar örmüş ve bizi engellemeye çalışıyordu. Buna rağmen Chatham House önüne bir yolunu buldum ve ulaştım. Mesrur çıktığı sırada ayakkabıyı ve yumurtaları fırlattım. O anda polisler beni yere yatırıp ellerime ters kelepçe taktılar. Beni ayağı kaldırdıklarında Mesrur Barzanî arabanın içerisinde bana baktı. Göz göze geldiğimizde tükürdüm ve ‘Cehş Barzanî’ dedim. Onlar ihanetleri ile Kürdistan tarihine kara bir leke olarak geçtiler. İhanet ancak tavır alınarak durdurulur.”
KÜRTLERİN ONURU 
Mekap ayakkabının gerilla ile bütünleştiğini ve bir sembol haline dönüştüğünü belirten Berîtan, “O ayakkabı Kürt halkının onur ve şeref mücadelesi demektir. Sarı mekap, kadın özgürlüğü, bir halkın onuru, barışı ve özgürlük devrimidir” dedi.  “İşgal saldırısının hedefi yalnızca PKK değil, hedef sadece Kandil değil, Türk devleti ve KDP’nin hedefi Kürt ve Kürdistan halkıdır. Rojava Devrimi’dir” diyen Berîtan şöyle devam etti: “PKK’yi savunmak Kürdistan’ı savunmaktır. Güney Kürdistan halkı ayağı kalkmalı, bu halkın onuru olan gerillayı savunmalı. Gerillayı savunmak Kürdistan topraklarını savunmaktır. Güney halkına çağrım; bu işgale ve ihanete karşı tek ses, tek yürek olmalarıdır.”
‘İHANETE SESSİZ KALMAYIN’
“Gerillaya karşı savaşan Peşmergê de ihanet içerisine girmiş olur” diyen Berîtan, “Şayet ölürlerse de bir ihanetçi olarak ölmüş olacaklar. Bu onursuzluğu kendilerine yakıştırmamalılar. KDP olduğu sürece Kürt halkı özgürlükten uzak kalıyor” şeklinde konuştu. Güney Kürdistanlı kadınlara da seslenen Berîtan, “Kadın gerillalarımızla gurur ve onur duyuyoruz. Güney’de kadını adeta bir köle olarak görülüyorlardı. Bizler Kürt gerillası ile kadın özgürlüğü ile buluştuk. Kölece yaşamak istemiyorsak bu işgale ve ihanete sessiz kalmayalım” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ