Mardin Roj

Baro duyurdu: Mardin Cezaevinde vaka sayıları arttı, durumu ağır olanlar var

Baro duyurdu: Mardin Cezaevinde vaka sayıları arttı, durumu ağır olanlar var
  • 22 Mayıs 2021
Mardin Cezaevinde koronavirüs vakalarının arttığına dair haberler üzerine baro yönetimi, yaptığı görüşmeler sonucunda 200’e yakın tutuklunun salgına yakalandığı bilgisini aldıklarını açıkladı. Durumu ağırlaşan 2 tutuklunun hastaneye kaldırıldığı kaydedildi. 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde koronavirüs (Kovid-19) vakalarının arttığı yönündeki haberler üzerine Baro İnsan Hakları ve Cezaevi Komisyonu, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, avukatların aldıkları haberler üzerine müvekkilleri ile görüşmeler gerçekleştirdiği ve edindikleri bilgilere göre; çoğunluğu adli tutuklular arasında olan vaka sayılarının 200’e yaklaştığı belirtildi. Açıklamada ayrıca test sonucu negatif olan tutuklular ile pozitif olan tutukluların bir arada tutulduğuna yer verildi. Kronik hastalığı olan 2 tutuklunun durumunun ağır olduğuna da dikkati çekilen açıklamada, infaz koruma memurlarının giymeleri gerektiği koruyucu kıyafetleri giymedikleri, kapalı görüş yapan avukatlara ise koruyucu kıyafet giyme zorunluluğu uygulandığına yer verildi.
Açıklamada tutukluların sağlık hizmetine erişiminin sağlanması, barınma ve beslenme koşullarının uygun hale getirilmesi gerektiği belirtilerek, tutukluların temel hak ve hürriyetlerine ilişkin sürecin takipçisi olunacağı vurgulandı.
2 TUTUKLU HASTANEYE SEVK EDİLDİ
Öte yandan tutuklu yakınları ve avukatlarından alınan bilgiye göre, kronik hastalığı olan 2 tutuklu durumlarının ağırlaşması üzerine hastaneye sevklerinin yapılarak, yatışlarının yapıldığı öğrenildi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ