Mardin Roj

Barış Anneleri: Savaşı Öcalan durdurur

Barış Anneleri: Savaşı Öcalan durdurur
  • 19 Ağustos 2021
Silopi Barış Anneleri Meclisi üyeleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve sınır ötesi operasyonları kınayarak, savaşın ancak İmralı’da durdurulabileceğini söyledi.
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit ve artan hak ihlallerine karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi, 265’inci gününde sürüyor. Yaklaşık 9 aydır devam eden eyleme rağmen ne Öcalan’la bir görüşme gerçekleştirildi nede cezaevlerindeki hak ihlalleri sona erdi. 22 yıl boyunca tutulduğu İmralı Cezaevi’nde ilk kez 27 Nisan 2020’de telefon görüş hakkından yararlanan Öcalan, açlık grevi eylemlerinin ardından 25 Mart’ta bir kez daha ailesiyle telefon görüşmesi sağlayabildi. Ancak 4 buçuk dakika süren bu görüşme de yarıda kesildi. Öcalan, görüşmenin hukuksuz olduğunu belirterek, avukatlarıyla görüşmek istedi. Tüm bunlara rağmen Öcalan’ın müdafiliğini yürüten Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının yaptığı görüşme başvuruları ya “disiplin cezası” gerekçesiyle reddediliyor yada yanıtsız bırakılıyor.
BİRLİK VURGUSU 
Öcalan’a üzerindeki ağırlaştırılmış tecride tepki gösteren Silopi Barış Anneleri Meclisi üyeleri, görüşmelerin bir an önce sağlanması gerektiğini söyledi. Barış annesi Reyhan Aksoy, tecridin derinleştirilmesiyle Türkiye’nin derin bir krizin içine girdiğini belirterek, şunları söyledi: “Ben bu yaşıma geldiğimden beridir ölüm, gözyaşı ve kandan başka bir şey görmedim. Biz anneler artık akan bu kanın durmasını istiyoruz. Biz Kürtlerin birliğini sağlamasını istiyoruz. Bu birlik ancak Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmakla mümkün olacaktır. Biz kalıcı bir barış istiyorsak, tecridi kırmamız gerekiyor. Biz kardeşlik istiyoruz. Çocuklarımız, kardeşlerimiz ve komşularımız her gün ölüyor. Bu durum, bu kriz hali tecridin kaldırılmasıyla ortadan kalkar.”
KAOS ORTAMI 
Barış annelerinden Behiye Nayır, Kürtlerin Öcalan üzerindeki tecridi ancak birlikle sonlandırabileceğini ifade ederek, “Artık Kürtlerin alanlarda, sokaklarda, mahallelerde, şehirlerde ve ülkelerinde ittifak ve birlik olmalı. Kürtler arası bir iç savaş istemiyoruz, barış ve huzur istiyoruz. Bugün Kürt çocukları sokak ortasında katlediliyor. Kürtlere karşı bu tahammülsüzlük birliğimizle yok olabilir. Biz barış davası yürütüyoruz. Buradan Barzani’ye de sesleniyoruz; Artık oyunlara gelme. Bu devlet dağlarımızı bombalıyor, doğamızı yakıyor, bizi nefessiz bırakıyor. Tecrit kalkmazsa, bu kaos ortam da sürecektir” dedi.
BARIŞIN ANAHTARI 
Barışın anahtarının İmralı’da olduğunu dile getiren annelerden Emine Alkış, “Biz anneler artık huzur istiyoruz. Türkiye diğer devletlere baksın, bize yaptığı zulmü başka ülkede görebilecek mi? Çocuklarımızı, katletsinler diye dünyaya getirmedik. Biz bu savaşın önüne geçebilecek kişinin Öcalan olduğunu söylüyoruz. Barzani de artık zulme ortak olmaktan vazgeçsin. Barışın anahtarı Öcalan’ın elinde olduğunu herkes biliyor” ifadelerini kullandı.
KÜRTLER TECRİDE KARŞI 
Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik sınır ötesi operasyonla devam eden savaş ortamının Öcalan’ın durdurabileceğini söyleyen anne Asya Tay, “Şüphesiz bu barışı sağlayacak olan Öcalan’dır” diye konuştu. Barış annesi Bahar Çalı da, Öcalan’dan haber alamadıkları için endişeli olduklarını belirterek, “Tecrit uygulanmasaydı, bu kadar krizli bir süreç yaşamazdık. Kalıcı bir barış için bu tecrit son bulmalıdır. Kürtler bu tecride karşı ses çıkarmalı” şeklinde konuştu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ