Mardin Roj

Bakanlık, İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kuruluş dilekçesini kabul etmeyip, tehdit etti

Bakanlık, İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kuruluş dilekçesini kabul etmeyip, tehdit etti
  • 13 Ocak 2021
Parti kuruluşu için İçişleri Bakanlığı’na 20’nci başvuruları için giden İnsan ve Özgürlük Partisi yöneticileri gözaltına alınmakla tehdit edildi. Parti üyelerinin bakanlıktaki bekleyişi devam ediyor.  
İçişleri Bakanlığı’na parti kuruluş başvurusu için giden İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) yöneticileri, gözaltına alınmakla tehdit edildi. Farklı tarihlerde İçişleri Bakanlığı’na başvuru için giden parti yöneticileri, bakanlık yetkilileriyle görüştürülmedi. Bakanlığa 20 kez başvuran ve aralarında PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç’ın da olduğu 5 kişi, gerekçe belirtmeksizin bakanlıktan dışarı çıkarılmak istendi. Yetkililerin tutumu karşısında başvurularının alınmaması durumunda binayı terk etmeyeceklerini belirten PİA yöneticileri, “huzursuzluk” çıkardıkları gerekçesiyle gözaltına alınmakla tehdit edildi.
PİA yöneticilerinin bina içerisinde bekleyişi devam ediyor. Telefonla ulaştığımız PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, “Bizi gözaltına almakla tehdit ediyorlar, kapıya polis getirdiler. 20 defadır başvuru yapıyoruz ancak bizi muhatap almadıkları kapıdan içeri almıyorlar. İki gündür üst üste geliyoruz ya bizi muhatap alacaklar ya da biz bu binadan ayrılmayacağız dedik. İçişleri Bakanlığı görevini yapmıyor, bize daha önce ‘eksik evraklar’ olduğunu söylediler biz onları tamamladık ancak şimdi muhatap alınmıyoruz” dedi.
DUYARLILIK ÇAĞRISI
Konuya ilişkin partinin resmi tweeter hesabından yapılan açıklamada şunla yer aldı: “İçişleri Bakanlığına defalarca başvuru yaptık. Başvurularımız yok edildi, muhatap alınmadı. En sonunda bakanlığın bizzat başvuru yapmamız talebi sonucunda heyetimiz bugün İçişleri Bakanlığı’na gittiler. Bakanlık başvurumuz kabul edilmiyor, muhatap alınmıyoruz. Her şeye rağmen, tam da bu sebeplerden ötürü insan ve özgürlükler için ısrarcı olacak ve mücadele edeceğiz. İnsan ve özgürlüklerden yana olan tüm halkımızı ve kurumlarımızı duyarlı olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.”
PİA’nın kurulması için yapılan başvuru üzerinden geçen zaman boyunca, 31 yeni siyasi parti kuruldu. Yargıtay’ın faaliyette olan partiler listesine göre kurulan partilerin 28 tanesi 2020 yılında kuruldu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ