Bakanlık baro seçimleri neden erteledi?

Bakanlık baro seçimleri neden erteledi?
  • 3 Ekim 2020 13:50 | Son Güncellenme: 3 Ekim 2020 13:51

Ankara Barosu Başkan Adayı Bülent Teoman Özkan, baro seçimlerinin kurulması planlanan yeni baroların TBB’ye delege göndermesi için ertelendiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın dün yayımladığı genelge ile baro seçimleri “pandemi” gerekçesiyle 1 Aralık gününe ertelendi. Genelge, Sağlık Bakanlığının önerisi ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda yayınlandı. Baro seçimlerinin ertelenmesi konusunda salgın gerekçesi öne sürülse de, pandeminin Türkiye’de görüldüğü 10 Mart’tan bu yana siyasi partilerin kongreleri, mitingler, açılışlar, düğünler vb. toplu etkinlikler yapılmaya devam edildi.

Ankara Barosu Başkan Adaylarından Bülent Teoman Özkan’a göre; genelge çoklu baro düzenlemesiyle kurulacak yeni baroların genel kurullarını yetiştirmemesinden kaynaklı yayımlandı.

İktidarın muhalifleri susturmak için her türlü yolu denediğini ifade eden Özkan, “Çoklu baro düzenlemesi ile yeni kurulan barolar genel kurullarını yetiştiremedi, bu nedenle Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) delege gönderecek durumda değillerdi. Bu da siyasi iktidarın çok uzun zaman uğraştığı çoklu baro düzenlemesinin boşa çıkması anlamına gelecekti. Bunu engellemek için hukuksuz bir yolu tercih ederek, yeni kulan baroların TBB Genel Kuruluna delege göndermesinin yolu açıldı” diye belirtti.

Özkan, genelgenin Anayasaya aykırı olduğunu da ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ