Mardin Roj

Ayşe Sezai’yi Irak’ta katleden kişi Türkiye’de uyuşturucu ticaretinden tutuklandı

Ayşe Sezai’yi Irak’ta katleden kişi Türkiye’de uyuşturucu ticaretinden tutuklandı
  • 11 Temmuz 2021
Ayşe Sezai’yi katlederek, Türkiye’ye gelen fail Nevzat Sezai’nin Ayşe’yi katlettiği için değil, uyuşturucu ticareti yaptığı için tutuklandığı öğrenildi.
Kadınları her türlü şiddete karşı korumak, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak amacıyla imzalanan ve “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, 20 Mart’ta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bir gecede feshedilmişti. 1 Temmuz itibari ile de yürürlükten tamamen kaldırıldı.
Sözleşme’nin yürürlükten kaldırıldığı gün Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde yaşayan Ayşe Sezai evli olduğu Nevzat Sezai tarafından katledildi. Ayşe’yi katlettikten sonra sınıra gelen fail Nevzat Sezai, “uyuşturucu ticaretinden” hüküm giymesinden kaynaklı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Failin Ayşe’yi katlettikten sonra ülke sınırına gelmesi dikkat çekerken Türkiye’de kadınları katleden faillere uygulanan cezaların az olduğu veya hiç uygulanmadığı için Türkiye’ye geldiğini söylediği kaydedildi.
Sistematik şiddet uygulanıyordu
Ayşe’nin yaşadığı zorlu hayat mücadelesinin tanıklarından olan kuzeni Mevlüde Çelebi, Ayşe’nin 15 yaşında zorla faille evlendirildiğini söyledi. Mevlüde, failin uyuşturucu ticareti yaptığını, bundan kaynaklı hüküm giydiğini ve Hewler’e gittiğini ve ailesinin de mecbur kalıp gittiğini belirtti. Mevlüde, “Ayşe çok sonradan failin uyuşturucu ticareti yaptığını öğrendi. Fail dışarıda insanları uyuşturucu ile zehirleyip eve gelerek Ayşe’ye ve 5 çocuğuna şiddet uyguluyordu. Buna dayanamayan Ayşe yaşadıklarını babasını arayarak iletti ama yine de sesi duyulmadı” dedi.
‘Haberi aldığımda sözleşme için açıklamadaydım’
Mevlüde, erkeklerin ülkede cezasızlık politikalarından kaynaklı kadın katliamlarının meşru hale geldiğini, bunun İstanbul Sözleşme’nin yürürlükten kaldırılmasıyla daha ciddi boyuta taşındığını ifade etti. Mevlüde, “Ayşe’nin katledilme haberi ben 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılması için yapılan basın açıklamasındayken duydum. Kadınlar olarak günlerce alanlarda direnip sesimizi yükselttik. Biz sesimizi yükseltirken, mücadele ederken bir yandan da sözleşmenin kaldırılmasından cesaret alan erkekler kadınları katletti ve kimse bu kadınların sesini duymadı, duymak istemedi. Fail Ayşe’yi katlettikten sonra sınıra geliyor orada yakalanıyor. Fakat uyuşturucudan hüküm giydiği için yakalanıyor, Ayşe’yi katlettiği için yakalanmıyor. Bu da zaten her şeyi anlatıyor” diyerek yaşananlara dikkat çekti.
‘Ne zamana kadar ceza verilmeyecek?’ 
Mevlüde, Ayşe’nin 5 çocuğu olduğu ve Hewler’den Mardin’e getirdikleri süre zarfından çok büyük zorluklar yaşadıklarını ifade etti. Mevlüde, “Çocukları yanımızda ama özellikle iki küçük çocuğu annelerinin ne zaman geleceğini soruyor. Çocukları bize, annelerinin gözleri önünde katledildiğini ve korktukları için komşuya kaçtıklarını söylediler. Yaşananların ve çocukların bozulan psikolojilerinin hesabını kim verecek? Nereye kadar kadınları katledenlere ceza verilmeyecek” diye sordu. (Jinnews)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ