Mardin Roj

Ayşe Gökkan’ın tutuklanmasına kadınlardan tepki

Ayşe Gökkan’ın tutuklanmasına kadınlardan tepki
  • 28 Ocak 2021

TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında verilen tutuklama kararına tepki gösteren kadınlar, “Kadın düşmanı politikalarınız değil örgütlü mücadelemiz kazanacak” dedi.

TJA aktivistleri ve HDP Mardin Kadın Meclisi de konuya ilişkin tepki gösterdi. HDP il binası önünde yapılan eylemde kadınlar adına TJA Mardin Dönem Sözcüsü Eylem Amak açıklama yaptı.

KORKUYORSUNUZ

Gökkan ve Ölbeci hakkında verilen tutuklama kararlarını “iktidarın kadınlara yönelik düşman hukukunun son halkası” olarak değerlendiren Amak, TJA’nın kadın özgürlük mücadelesi veren Kürt kadınlarının çatı örgütü olduğunu hatırlattı. Gökkan’ın mücadele hayatı ile TJA’nın faaliyetlerini anlatan Amak, “Gökkan’ın kadın mücadelesi erkek egemen iktidar tarafından terörize edilmeye çalışılmaktadır. Ayşe Gökkan kadın özgürlük mücadelesi yürüten bir kadın hakları savunucusu, aktivisti ve Türkiye’deki bütün kurumların yakından tanıdığı bir arkadaşımızdır. Kopyala-yapıştır İddianamelerinizde bir ‘suç’ kurumuymuş gibi gösterilen TJA da, kadınların bin bir emek ve mücadeleyle var ettiği bir kadın kurumudur. TJA ataerkil sisteme karşı sizin korktuğunuz anasoylu sistemi hayata geçirmeyi hedefleyen ve bunun mücadelesini veren, kadınların örgütlendiği bir kurumdur. İşte bu yüzden korkuyorsunuz” dedi.

Kadın özgürlük mücadelesinin değil, kadın katilleri, taciz, tecavüz ve istismar faillerinin yargılanması gerektiğini belirten Amak, “Kadın düşmanı politikalarınız değil örgütlü kadın mücadelemiz kazanacaktır. Gökkan ve Ölbeci derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Açıklama “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana jina” sloganları ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ