Mardin Roj

Ayşe Çeçen cinayeti davasında cinsiyetçi savunmalar yapıldı

Ayşe Çeçen cinayeti davasında cinsiyetçi savunmalar yapıldı
  • 22 Temmuz 2020 16:30

Mardin Kızıltepe’de ailesinin 2013 yılında hakkında “kayıp” ihbarında bulunup, cenazesi 6 yıl sonra Qmilos kentinde bulunan Ayşe Çeçen (17) cinayeti ile ilgili babası ve üç akrabasının yargılandığı dava duruşması görüldü.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2013 yılında ailesinin kayıp başvurusunda bulunmasından sonra cenazesi 2019 yılında Kuzey ve Doğru Suriye’nin Qamislo kentinde Özerk Yönetime bağlı asayiş ekipleri tarafından toprağa gömülmüş halde bulunan 17 yaşındaki Ayşe Çeçen’in öldürülmesine ilişkin 3’ü tutuklu 4 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya haklarında “tasarlayarak öldürme” suçundan iddianame hazırlanan Ayşe Çeçen’in babası Mehmet Faruk Çeçen, amcaları İdris Çeçen ile İsmail Çeçen, tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Tutuksuz sanık ile birlikte sanık avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da katıldı.

Duruşmaya Mardin Barosu Kadın Komisyonu avukatlarından kimsenin katılmayıp, müdahillik başvurusunda bulunmaması dikkat çekti.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak sanıklardan İdris Çeçen’in savunması alındı. Kendisine iftira atıldığını öne süren Çeçen, yeğeni Ayşe’in Suriyeli biri tarafından kaçırıldığını duyduğunu belirterek, olayla alakası olmadığı iddia etti.

EŞİNİ SUÇLADI

Baba Mehmet Faruk Çeçen ise, savunmasında bir uzman çavuş ile ilişkisi olduğunu öğrendikten sonra kızı Ayşe ile birlikte Irak’a gittiklerini, döndükten sonra ise kızının kaybolduğunu ileri sürdü. Bunun üzerine jandarmaya giderek kayıp başvurusu yaptığını söyleyen baba Çeçen, Ayşe’nin halen yaşadığını düşündüğünü söyleyip, yaşananların sorumlusu olarak eşini suçladı.

Sanık savunmalarının ardından avukatları dinlendi. Avukatlar, Ayşe Çeçen’in cenazesine dair haber fotoğraflarının yayımlandığı Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) “terör örgütüne destek veren haber sitesi” olduğu gerekçesiyle delil sayılamayacağını öne sürdü. Sanık avukatları da Ayşe Çeçen’in annesine yönelik ağır cinsiyetçi ithamlarda bulundu.

Dinlenen Bakanlık avukatı sanıkların tutukluluğunun devamı yönünde karar verilmesini talep etti.

Savunmaların ardından sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme bir sonraki duruşmayı 25 Eylül’e erteledi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ