Mardin Roj

Aydın Erdem mezarı başında anıldı

Aydın Erdem mezarı başında anıldı
  • 6 Aralık 2021 19:11

DTP’nin kapatılmasının protesto edildiği gösteride polis tarafından öldürülen Aydın Erdem’in ailesi, kitlesel anma gerçekleştirileceği gerekçesiyle jandarma tarafından tehdit edildi.

 

Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatılmasının 6 Aralık 2009’da protesto edildiği Diyarbakır’da polisin açtığı ateş ile öldürülen Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisi Aydın Erdem, Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Risînê’de (Çınaraltı) mezarı başında anıldı. Yapılmak istenen anma öncesi Erdem’in ailesi jandarma tarafından tehdit edildi. Kitlesel yapılmak istenen anma öncesi telefonla arayarak Erdem’in ailesini tehdit eden jandarma, kitlesel anmaya izin vermeyeceklerini ve dışarıdan köye girişleri engelleyeceklerini bildirdi.

 

Bunun üzerine Erdem ailesi anma programına katılacak olan HDP Mardin İl Örgütü’nden herhangi bir sorun yaşanmaması için köye gelmemelerini istedi.

 

Anne Meles ve baba Mahmut Erdem, anmayı tek başlarına gerçekleştirdi.12 Ocak 2016’da yine polis kurşunu ile öldürülen Aydın Erdem’in ağabeyi Cengiz Erdem’i de mezarı başında anan aile dualar okuyarak, mezarlıktan ayrıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ