Mardin Roj

Avukat Akkoyun, Mardin’deki tutuklamaları anlattı: Kolluk ve savcılık delil yarattı

Avukat Akkoyun, Mardin’deki tutuklamaları anlattı: Kolluk ve savcılık delil yarattı
  • 23 Ekim 2019

Mardin’de 12 gün gözaltında kalan Kürt siyasetçilerin tehdide maruz kaldıklarını aktaran avukat Abdulvahap Akkoyun, HDP genelgelerinin parti yöneticilerine gönderilmesinin suçlama konusu yapıldığını belirterek, “Kolluk ve savcılık tutuklama için delil yarattı” dedi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük operasyonu ardından sınır kenti Mardin’de 10-11 Ekim günleri yapılan ev baskınlarında aralarında Derik Belediye Eşbaşkanı Mehmet Şerif Kıran, çok sayıda HDP’li belediye meclis üyesinin de bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 20’si, 12 gün sonra çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. HDP il yöneticisi Abidin Unay (57) ve HDP Gençlik Meclisi üyeleri Hamza Ağırman ile Hatice Büşra Kuyun ise tutuklandı.

Emniyet ifadelerinde, gözaltına alınan kişilere belediyelere atanan kayyumlara karşı katıldıkları eylemler ve siyasi parti faaliyetleri suçlama konusu yapıldı. 3 kişinin tutuklanmasına, “gizli tanık” ifadeleri gerekçe gösterildi. Tutuklananlardan Abidin Unay’a, HDP Genel Merkezi’nden gelen genelgeleri parti yöneticilerine göndermesi sorulması dikkat çekti. Söz konusu durum, “örgüt üyesi olmak” iddiasına “somut delil” olarak gösterildi.

GÖZALTINDA TEHDİT

Unay’ın avukatı Abdulvahap Akkoyun, müvekkilinin tutuklanması, emniyet, savcılık ve mahkeme sürecinde yaşananlara dair konuştu. Gözaltına alınanların 12 gün boyunca “haksız” bir şekilde gözaltında tutulduğunu belirten Akkoyun, “Bu aşamada gerek müvekkilim gerekse de arkadaşları tehdit ve şantaj gibi kötü uygulamalara maruz kaldı” dedi. Müvekkili ile birlikte birkaç ismin gözaltı sürecinde emniyet binasının dışına çıkarılarak, polisle çalışmaları yönünde telkinlere maruz bırakıldığını aktaran Akkoyun, “Başka bir müvekkilimi de, bir daha DBP-HDP’ye gitmemesi, toplantılara katılmaması, katıldığı durumda ise daha ağır yaptırımlar uygulayacaklarını ve ‘Her gün sizi emniyete getiririz’ şeklinde tehdit etmişler” diye konuştu.

PARTİ GENELGESİ SUÇ SAYILDI

Tutuklanan müvekkili Unay’ın emniyet aşamasında sadece, “Oturma eylemleri için kimden talimat aldınız” sorusuyla karşı kaşıya kaldığını kaydeden Akkoyun, savcılık ve mahkeme aşamasında ise farklı sorular yöneltildiğini belirtti. “Normal şartlarda emniyet aşamasında sorulan soruların ötesine geçilmemesi gerekir” diyen Akkoyun, gizli tanık ifadeleri üzerinden müvekkilinin “terör faaliyetleri” ve bazen de “alan çalışması” gibi iddialarla karşı karşıya kaldığını ifade etti. Müvekkilinin HDP il yöneticisi olduğunu hatırlatan Akkoyun, HDP Genel Merkezi’nden gelen genelgeleri parti yöneticilerine atmasının savcılıkça suçlama konusu yapıldığına işaret ederek, “Normal bir ikametgâhı var, kaçma şüphesi yok. Kesinlikle bu deliller Abidin Unay’ın tutuklanması için yetersizdir. Sulh Ceza Hakimliği savcılığın etkisi altında kalarak tutuklama kararı vermiştir. Kolluk ve savcılık tutuklama için kendi kendilerine delil yarattı” ifadelerini kullandı.

DOSYAYI KOLLUK YÜRÜTTÜ

Mahkemede kolluğun usulsüz işlem yaptığını dile getirdikleri sırada kolluğun mahkemeye müdahale ettiğini de söyleyen Akkoyun, “Mahkemede savunma yaptığımız sırada kolluk dosyayı alarak ‘Hayır avukat bey bakın bunları bunları sorduk’ dedi. Bu dosyayı hakim değil de kolluk yürüttü. Kolluğun mahkeme aşamasında böyle bir müdahalede bulunma hakkı yok. Maalesef mahkemenin yetkisini kullanmaması nedeniyle böyle bir şeyle karşı karşıya kaldık” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ