Askerlerin yargılandığı davada 12 yıl sonra yeniden keşif kararı

Askerlerin yargılandığı davada 12 yıl sonra yeniden keşif kararı
  • 26 Ocak 2023 13:53 | Son Güncellenme: 26 Ocak 2023 13:54
Nisêbîn’de tesisatçı Yusuf Akın’ı öldüren askerlerin yeniden başlayan yargılamasında 12 yıl sonra keşif kararı verildi. 
Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesi Deyrcem köyünde 20 Aralık 2011’de başlatılan askeri operasyonda tesisatçı Yusuf Akın’ın öldürülmesi ve Mehmet Eren’in yaralanmasına dair askerler Kadir Engin O, Şenol T, Bahattin Y, Yusuf Ertuğrul K. ve Doğan G. hakkında verilen beraat kararının, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından “yaşam hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle bozulmasının ardından yeniden başlayan yargılamanın ikinci duruşması görüldü. Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Akın ailesinin müdafisi olarak İHD adına avukat Erdal Kuzu hazır bulundu. Sanık askerler ve avukatları duruşmaya katılmadı.
‘KÜRT’E BAKIŞ AÇISI’
Gelen evrakların okunmasının ardından başlayan duruşmada avukat Kuzu, “Suçun işlendiği yıl 2011. Şu an 2023 yılındayız. Aradan geçen zamanda merak ettiğimiz, bu yargı sisteminde bu dava sonuçlanır mı? Yargılamanın 12 yıla yayılmış olması cezasızlık politikasının bir sonucu. Bu dava yaşam hakkı ihlalleri açısından bir turnusol kağıdı gibi Kürt’e bakış açısını göstermekte. AYM kararı son derece açık. Ailenin talebi son derece açık” dedi.
Ardından 17 Şubat’ta olay yerinde keşif yapılmasına karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmanın ise 28 Mart’ta görülmesine karar verdi.
KEŞİF KARARLARI UYGULANMAMIŞTI
Mahkeme 12 yıllık süre içinde defalarca alınan keşif kararları “güvenlik” gerekçesiyle uygulanmamıştı. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ