Mardin Roj

Asker aileleri, çocuklarının cenazesi için HPG’ye başvurdu

Asker aileleri, çocuklarının cenazesi için HPG’ye başvurdu
  • 5 Ağustos 2022 17:25 | Son Güncellenme: 5 Ağustos 2022 17:26
Federe Kürdistan Bölgesi’nde hayatını kaybeden ve HPG’nin elinde olduğu belirtilen cenazelere ilişkin ailelerin başvuru yaptığı duyuruldu.  
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Zap, Metina ve Avaşîn bölgelerindeki saldırıları sırasında hayatını kaybeden ve cenazelerinin HPG’nin elinde olduğu belirtilen asker cenazelerine ilişkin açıklama yapıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan HPG Sözcüsü Serdar Yektaş, ellerinde 9 asker cenazesinin olduğunu ve bazı asker ailelerinin kendilerine başvuru yaptığını duyurdu. Yektaş açıklamasında, “Türk Devletinin tehditleri nedeniyle ailelerin ismini açıklamayacağız” dedi.
HPG, farklı tarihlerde yaptığı açıklamalarda ellerindeki asker cenazelerinin görüntü ve fotoğraflarını yayınlayarak, ailelere çağrıda bulunmuştu.
Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) daha önce yayınlanan haberlerde, 29 Mayıs’ta Metîna’da çıkan çatışmada yaşamını yitirdiği belirtilen 4 askerin ismine yer verildi. Astsubay Kıdemli Çavuş Yunus Eylik, Uzman Çavuş Ali Taşkın (Siirt Komando Tugayı), Uzman Çavuş Mevlüt Çetin ve Uzman Çavuş Ahmet Akpınar’ın yaşamını yitiren askerler olduğu ifade edildi.
10 Temmuz’da da 7 Temmuz tarihinde Zap’ın batısında bulunan Girê Amediyê’nin Girê Şehîd Pîrdoxan çıkan çatışmalarda 2 askerin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Haberde, yaşamını yitirenler askerlerden birisinin isminin Naci Kaygısız olduğu ve cenazesinin HPG’nin elinde olduğu belirtildi. Sonrasında Kaygısız’ın künyesi ve üzerindeki askeri malzemelerin görüntüsü de paylaşıldı.
Savunma Bakanlığı, bugüne kadar HPG’nin elinde olduğunu duyurduğu asker cenazelerine dair açıklama yapmadı.
HPG, talep etmeleri durumunda asker cenazelerini siviller yoluyla ailelerine teslim edebileceklerini duyurmuş, ailelere “Başûrê Kurdistan’ın Duhok iline bağlı Amediye ilçesine gelip bölgedeki siviller yoluyla bizimle iletişime geçebilir” açıklaması yapmıştı. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ