Mardin Roj

Aşı olmayanlar nerelere giremeyecek: Aşısızlara PCR testi zorunluluğu getirildi

Aşı olmayanlar nerelere giremeyecek: Aşısızlara PCR testi zorunluluğu getirildi
  • 20 Ağustos 2021

İçişleri Bakanlığı, 81 valiliğini PCR testi zorunluluğu gerektiren faaliyetlerle ilgili genelge gönderdi.

 

 

 

Genelgeye göre, aşı olmayan kişilerin 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında PCR testi zorunluluğu getirildi. Uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçlarıyla gerçekleştirilecek şehirlerarası seyahatlerde, negatif sonuçlu PCR testi şartı aranacağı belirtildi.

 

 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede birinci doz aşılama oranının yüzde 73, ikinci doz aşılama oranının ise yüzde 55,5 düzeyine ulaştığına dikkat çekildi. Genelgede, şu tedbirlerin hayata geçirilmesine karar verildi:

 

 

“AŞILAMA ÇALIŞMALARI GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YÜRÜTÜLECEK”

 

 

“Aşılama çalışmaları gönüllülük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecektir. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecektir.

 

 

“KONSER, SİNEMA VE TİYATRO GİBİ FAALİYETLERDE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU GETİRİLECEK”

 

 

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin? konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecektir. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecektir.

 

 

“ŞEHİRLERARASI SEYAHATLER İÇİN NEGATİF SONUÇLU PCR TESTİ SONUCU BULUNMALIDIR”

 

 

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunmalıdır. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecektir.

 

 

“TOPLU OLARAK BULUNAN DİĞER ETKİNLİKLERDE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEBİLECEK”

 

 

Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecektir.

 

 

“TOKALAŞMA/SARILMA GİBİ FAALİYETLERDEN BİR MÜDDET DAHA UZAK DURULMALIDIR”

 

 

Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülmektedir. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlarımıza hatırlatılmasına yönelik çalışmaların vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülmesi gerekmektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ