Artuklu’da yeni imar revizyonu: AKP’li Başkan Tutaşı yerine kayyum atamakla mı tehdit edildi?

Artuklu’da yeni imar revizyonu: AKP’li Başkan Tutaşı yerine kayyum atamakla mı tehdit edildi?
  • 12 Kasım 2019 10:40 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 18:31

Artuklu’da AKP’li üyelerinin oylarıyla yeni imar ve revizyon planının yetkisi Belediye Meclisi’nde alınarak, Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’ya devredildi. HDP’li Meclis üyeleri, önergenin “kayyum” tehdidiyle AKP’lilere kabul ettirildiği görüşünde.

Mardin’in AKP’li Artuklu Belediyesi’ne bağlı İmar Müdürlüğü, geçtiğimiz ay “ihtiyaç” olduğu iddiasıyla yeni imar ve revizyon planının yapılmasına ilişkin yetkinin Meclis’ten Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’ya devredilmesi için teklif sundu. Belediye Meclisi’nin İmar Komisyonu’na devredilen teklif, kimi tartışmaların ardından önerge şeklinde Meclis’in Kasım ayı toplantısında oylayama sunuldu. Halkların Demokratik Partili (HDP) Meclis üyelerinin karşı çıktığı önerge, AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Çarpık yapılaşmanın en yoğun yaşandığı ilçelerden olan Artuklu’da böylesi bir önergenin kabul edilmesi kimi tartışmaları da beraberinde getirdi.

HDP’Lİ MECLİS ÜYESİ: RANT AMAÇLI

Konuya ilişkin İmar Komisyonu’nun HDP’li üyesi Abdülkerim Sayalgı, Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’a konuştu. Sayalgı, yeni imar ve revizyon planını “AKP’nin önceki dönemlerde usulsüzce hayata geçirdiği imar politikalarının devamı” şeklinde yorumladı. “Gereksiz imar revizyonlarından” kaynaklı kentteki alt yapı sorunlarının büyüdüğüne dikkat çeken Sayalgı, önergenin heyelan bölgesini ilgilendirdiğinin kendilerine söylendiğini aktardı. Ancak, söz konusu revizyon planının kentin tamamını ilgilendirdiğine işaret eden Sayalgı, “Önergede kısmi bir plandan bahsedilmiyor. Aksine, şehrin genelinde bir revizyon planından bahsediliyor. Bu şekilde kentin tamamında büyük alanlar imara açılmak isteniyor” dedi.

Sayalgı, “Hiçbir ihtiyaç olmamasına rağmen yeni alanlar imara açılmak isteniyor. Bu tamamen rant amacıyla yapılan bir şey. Atılan bu adım ile birlikte Artuklu gelecekte daha büyük bir çarpık kentleşme ve alt yapı sorunları ile karşı karşıya kalacaktır. Şehrin zaten imara açılmış arsa stoku söz konusu. Bununla birlikte bu stok büyüyecek” diye konuştu.

AKP’Lİ BAŞKANA KAYYUM ATAMA BASKISI YAPILDI

Söz konusu önergeden kaynaklı büyük tartışmaların yaşandığına değinen Sayalgı, AKP’nin Meclis Grubu’nun da son ana kadar getirilen önergeyi kabul etmediğini aktardı. Önergenin bir an önce kabul edilmesi noktasında AKP’li Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’nın üzerinde büyük baskı olduğunu bildiklerini kaydeden Sayalgı, Tutaşı’nın söz konusu önergenin gündeme gelmesiyle birlikte üzerindeki baskı nedeniyle önce istifa edeceği, ardından görevden alınarak yerine kayyum atanacağı yönünde söylentilerin çıktığını belirtti.

Sayalgı, şöyle devam etti: “Başından beri önergeyi reddetmekte kararlı olan AKP’liler son dakikada fikir değiştirdiler. Önerge onların oyları ile kabul edildi. Biz bu önergenin gündeme gelmesinin Artuklu Belediyesi ile ilgisi olduğunu düşünmüyoruz. Tamamen dışarıdan bir güç tarafından bu konu gündeme getirilmiştir diye düşünüyoruz.”

KAYYUM YAMAN MEZARLIĞI DA İMARA AÇMIŞTI

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyumluğu döneminde de kente bağlı 7 ilçede imar planlarında revizyon gerçekleştirmişti. Söz konusu revizyonla kentin kimi alanlarında bulunan mezarlık, dere yatağı, park ve eğitim alanları imara açılmıştı. Ancak, Ömerli, Yeşilli, Derik, Mazıdağı, Nusaybin, Kızıltepe ve Dargeçit ilçelerinde yapılan ve büyük tartışmalara neden olan imar revizyon çalışmaları Artuklu ilçesinde hayata geçirilememişti. Söz konusu durum, o dönem kayyum yönetiminde olan Artuklu Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan anlaşmazlıktan kaynaklı hayata geçirilememişti.

‘RÜŞVET OFİSİ’ KURULMUŞTU

Yine, daha önceki revizyon planlarında büyük usulsüzlükler olduğu ve kurum görüşleri alınmadığı açığa çıkmıştı. O dönem, Ankara’dan getirilen şehir plancısı H.F.’nin, belediyenin İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nda çalışan A.B. ve B.E. ile birlikte Mardin Artuklu merkezde bulunan Özdoğanlar Apartmanı’nda bir ofis tuttukları iddia edilmişti. Burada yapılan işlemlerde yüklü miktarda “komisyon” adı altında rüşvetler alındığı ileri sürülmüştü.
Yapılan değişikliklere itirazda bulunan yüzü aşkın kişinin itiraz dilekçeleri ise dikkate alınmamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ