Mardin Roj

Artuklu Üniversitesi’nde öğrencilerin fişlendiği iddiası

Artuklu Üniversitesi’nde öğrencilerin fişlendiği iddiası
  • 16 Kasım 2019

Artuklu Üniversitesi’nde “teröre karşı bilgilendirme” çalışması adı altında kampüse giren polislerin öğrencileri fişlediği iddia edildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bir çalışma kapsamında üniversite kampüsüne çadır kuran polislerin öğrencileri fişleme faaliyeti yürüttüğü iddia edildi. Polisin öğrencilere, “Sizin sınıfta örgüt faaliyeti yürüten ya da destek veren öğrenci var mı, varsa adı nedir?” gibi sorular sorduğu medyaya yansıdı. Jinnews‘in haberine göre; kadın polislerin kadın öğrencilere erkek olanların da erkek öğrencilere yönelerek sorular sorduğu ifade edilen üniversitede öğrenciler, Rektörlükten özel güvenlik birimlerine kadar her kesimin baskısı altında olduklarını söyledi.

‘POLİS SINIFLARA GİRİYOR’ İDDİASI

Yine polislerin kampüste “teröre karşı bilgilendirme” adı altına bildiri dağıtıp sohbet ettikleri belirtildi. Soruları sınıfların içine girerek ve kampüs bahçesinde konuştukları öğrencilere soran polislerin “Hayır” cevabı veren öğrencileri de “Emin misin hiç kimse yok mu?” dediği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

‘ÖĞRENCİLERİ FİŞLEMEK İSTİYORLAR’

Bu sorulara üniversite kampüsünde maruz kalan B.Ç. adında bir öğrenci, ülkede var olan süreçle birlikte üniversitede de baskıların günden güne arttığını söyledi. B. Konuşmasında şunları kaydetti: “Zaten üniversiteye öğrenci olmayanlar kayıt vererek giriyor. Bu uygulama geçtiğimiz senelerde yoktu. Şimdi öğrenci kimliği olmadan girenler TC numarasından her şeye kadar kapıda kayıt yaparak giriyor. Geçen sene okulda kantinci olan kişiyi bu sene kapıda güvenlikçi olarak görüyoruz. Okulda en ufak bir toplanmada polislerden önce güvenlik personelleri ellerine kamera alıp çekim yapıyorlar. Geçen gün de kampüse bir çadır kurulmuştu polisler tarafından. ‘Teröre karşı bilgilendirme’ diye bildiri dağıtıp öğrencilerle konuşuyorlar. Benim yanıma gelen bir kadın poliste bana ‘Tanıdığın ya da sizin sınıfta örgüte faaliyet yürüten onlar için çalışan birileri var mı, varsa da adlarını biliyor musun?’ gibi sorular sordular. Şüphelendiğin bir şey var mı ya kadar her şeyi sordular. Ben de yok dedim. Ama öğrencileri böyle fişlemek istiyorlar. Bu durum kabul edilemez.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ