Artuklu Üniversitesi yine hayal kırıklığı yarattı

Artuklu Üniversitesi yine hayal kırıklığı yarattı
  • 5 Ekim 2020 12:37
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü URAP Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı URAP 2020-2021 Türkiye sıralamasında makale, atıf, bilimsel doküman, doktora ve öğretim üyesi/öğrenci göstergelerinden aldıkları düşük puanlar ile Mardin Artuklu Üniversitesi yine son sıralarda yerini aldı.

Bu yıl, üniversitelerin akademik performansını özetleyen URAP 2020-2021 Türkiye sıralamasında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü URAP Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı verilerde: Mardin Artuklu Üniversitesi – Mekale de 26.45 puan,  Atıf puan 35.75, Bilimsel Doktorada 37.21, Doktora Puanı 21.89, Öğretim Üyesi Puanı 48.73 Puan aldı. Toplam da ise 170,03 puan alarak Türkiye sıralamasında 159’üncü olarak yine adını son sıralara yazdırdı.

 

166 Üniversite arasında Mardin Artuklu Üniversitesi 159’üncü oldu

 

Bu yıl URAP 2020-2021 Türkiye sıralamasında 166 üniversite yer almıştır. Üniversitelerin 110’u devlet, 56’sı vakıf üniversitesidir. Sıralamada yer alan 166 üniversitede görev yapan öğretim üyesi sayısı 82.305, öğrenim gören öğrenci sayısı ise 2.294.108’dir. Sıralamada yer alan üniversiteler tarafından etki değeri yüksek dergilerde (Q1, Q2, Q3) yayımlanan toplam makale sayısı 31.271’dir. Bu makalelerin 84’ü devlet üniversiteleri tarafından yayımlanmıştır. Sıralamada yer alan üniversitelerin son beş yılda aldığı toplam 1.290.687 atıfın 85’i devlet üniversitelerine aittir. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı devlet üniversitelerinde ortalama 26,71 iken, vakıf üniversitelerinde 32,30’dur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı’nda yürütülen bu çalışma Teknik Kurul ve Danışma Kurulunun 15 ortak ürünüdür.

URAP Türkiye sıralaması gelişmekte olan üniversitelerin; makale, atıf, bilimsel doküman, doktora ve öğretim üyesi/öğrenci göstergelerinden aldıkları puanları en üst sıralardaki üniversitelerle karşılaştırabilme olanağı vermektedir. Bu bilgiler sayesinde gelişmekte olan üniversiteler; kendilerini daha hızlı geliştirip Türkiye ve dünya sıralamalarında yükselmek için hedeflerini belirliyor. Bu nedenle, bu raporda sadece Türkiye sıralama sonuçları değil üniversitelerimizin bir yıl önceki URAP dünya sıralamasındaki durumları da değerlendiriliyor.

 

Vatandaş Üniversiteye Tepki Gösteriyor

 

166 Üniversite arasında Mardin Artuklu Üniversitesi 159’üncü olurken, kurulduğu günden beri akademik başarı elde edemediği için Mardin halkının tepkisini çekmeye devam ediyor.  Vatandaşlar Artuklu üniversitesinin kurulduğu günden beri akademik hiçbir başarı sağlayamadığını ifade ederek, “Maalesef Artuklu üniversitesinde görev yapan 3 rektörde üniversiteye hiçbir katkı sağlayamadı. Adları yolsuzluklarla anıldı. Üniversite de eğitim kalitesi Türkiye sıralamasında son sırada yerini alıyor. Üniversite kötü yönetiliyor. Hiçbir çalışma hiçbir akademik başarı yok. Sadece üniversitede iç çekişme koltuk kapma ve rant sağlamaktan başka bir şey yapılmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz. Artuklu üniversitesine müdahale etsin. Kaliteli rektör ve iyi yönetim başa getirilsin. Artuklu üniversitesinde Mardin’e hiç yakışmayan bir yönetim sergileniyor. Eğitimle bilimle ve öğrencilerle vakitlerini geçirsinler.”şeklinde tepkilerini gösterdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ