Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Tarihi Binanın Boşaltılmasını İstemiyor

Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Tarihi Binanın Boşaltılmasını İstemiyor
  • 7 Ekim 2022 10:36
Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin tarihi binadan başka bir yere taşınacak olmasına tepki gösteren öğrenciler, mevcut binanın bir kültür ve hafızayı simgelediğini ifade ederek, taşınma kararından vazgeçilmesini istedi. 
Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin bulunduğu 150 yıllık tarihi binaya Mardin Müzesi’nin taşınacak olmasına öğrenciler tepki gösterdi. Edinilen bilgilere göre; Mardin Müzesi’nin bulunduğu ve Süryani Katolik Cemaatine ait olan binanın mahkeme süreçleri tamamlandı. Binanın Süryani Katolik Cemaatine iade edilecek olması nedeniyle Mardin Müzesi’nin taşınacağı bina için yapılan tartışmalar sonucunda müzenin Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin bulunduğu tarihi binaya taşınması kararlaştırıldı. Ancak söz konusu karar öğrencilere ve akademisyenlere danışılmadan alınırken, fakültenin dönem ortasında taşınacak olması da öğrencileri endişelendiriyor.
Fakültenin taşınmasını istemeyen öğrenciler geçtiğimiz günlerde sanal medyadan kampanya başlatırken, yetkililerle yaptıkları görüşmelere rağmen herhangi bir sonuç alamadı. Fakültenin Mimarlık öğrencilerinin eğitimine uygun şekilde restore edildiğini ve öğrencilerin eğitimine katkı sunduğunu kaydeden öğrenciler, müzenin başka bir yere taşınmasını istedi.
‘BİNA MİMARLIK EĞİTİMİNE KATKI SUNUYOR’
Öğrencilerden Mehmet Akif Kalkan, ders gördükleri binanın müzeye dönüşmesini istemediklerini dile getirerek, mekanın tarihi dokusu nedeniyle eğitim süreçlerine doğrudan katkı sunduğunu söyledi. Binanın 2000 yılına kadar hükümet binası olarak kullanıldığını, 2010 yılına kadar metruk bir bina olarak bırakılmasının ardından 2010 yılında Mimarlık Fakültesi akademisyenleri tarafından restore edildiğini kaydeden Kalkan, “Akademisyen hocalarımız tarafından restore edilerek, tam teşekküllü bir Mimarlık Fakültesi haline gelmiştir. Fakültemizin bizler adına maddi ve manevi değeri oldukça kıymetlidir. Kent içinde sağladığı imkanlarla da eğitime doğrudan katkı sunmaktadır. Açık stüdyolar ve esnek çalışma ortamıyla akademisyen ve öğrencilerin biraradalıkları eğitim motivasyonunu yükseltmektedir. Olası bir taşınma halinde eğitim sürecimizin zedeleneceğinden endişe duymaktayız” ifadelerini kullandı.
‘KÜLTÜRÜMÜZÜ KAYBETMEK İSTEMİYORUZ’
Öğrencilerden Abdullah Öztaş da, binanın tamamen mimarlık eğitimi için restore edilmiş sayılı örnekler arasında olduğunu belirterek, “Biz eski Mardin kent dokusuyla ortaya çıkan bu mimarlık kültürümüzü kaybetmek istemiyoruz. Bizim amacımız burada fakülteyi okuyup, gitmek değil. Buradaki amacımız eski Mardin’in sorunlarına, kent sorunlarına, mimarlık sorunlarına, güncel ve eleştirel bir bakışla çözüm olmak. Bu bina tamamen Mimarlık Fakültesi için tasarlanmıştır. Gerek açık stüdyoları, gerek laboratuvarları ile birlikte bütün mekanlar mimarlık öğrencilerine ve mimarlık eğitimi üzerine tasarlanmıştır. Biz olaya sadece bina olarak bakmıyoruz. Bina ve çevresiyle birlikte eski Mardin kültüründen aldığımız destekle burada ulusal ve uluslararası anlamda ödüller alan bir fakülteyiz. Bu fakülteyi kaybetmek istemiyoruz” dedi.
‘HAFIZANIN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ’
İzzettin Yıldız isimli öğrenci de, müze için farklı alternatiflerin de sunulduğunu ancak depo alanı ve müzelerin bir arada bulunması gerekçeleriyle fakülte binasında diretildiğini kaydetti. Fakülte binasının canlı bir hafızayı bünyesinde barındırdığını söyleyen Yıldız, “Biz bu hafızanın devam etmesini istiyoruz. Bizden sonra gelecek öğrencilere de kalmasını istiyoruz. Buradaki arkadaşlarımızın çoğu bu sene içinde mezun olacak ama buradan mezun olan öğrencinin mekanla ilişkisi sona ermiyor. Biz kültürün ve bu hafızanın yaşamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ