Mardin Roj

Artuklu Belediyesi’ndeki 2 milyon 749 bin liralık vurgunu e-mail’e takıldı

Artuklu Belediyesi’ndeki 2 milyon 749 bin liralık vurgunu e-mail’e takıldı
  • 12 Nisan 2022 17:01

AKP’li Artuklu Belediyesi’nin “Doğrudan Temin Yoluyla” gerçekleştirdiği 2 milyon 749 bin TL değerindeki alımların usulsüz olduğu, verilen tüm tekliflerin aynı mail adresinden gönderilmiş olmasıyla ortaya çıktı.

Mardin’de usulsüzlüklerle anılan AKP’li Artuklu Belediyesi’nde milyonlarca lira değerinde bir usulsüzlüğü daha ortaya çıktı. AKP’li Belediyenin “Doğrudan Temin Yoluyla” gerçekleştirmiş olduğu 27 ayrı malzeme alımını içeren olay, 2021 yılının Ocak ayında başlayıp, Aralık ayına kadar kesintisiz bir şekilde devam etti. Belediyenin ihtiyacı olduğu gerekçesiyle 2021 yılında spor, boya, kırtasiye, ofis, merkezi sistem yayın alıcısı, halı dokuma tezgahları, cam, fırın, kumaş, yün, bilgisayar, inşaat, elektrik, lazer, kuaför, okul, yazıcı, manyetik kart ve led panel malzemeleri alımı adı altında 27 ayrı alım işi gerçekleştirildi.
2 MİLYON 749 BİN LİRALIK ALIM
Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal‘ın haberine göre; Alımların tamamı Kamu İhale Kanunu’na (KİK) aykırı bir şekilde parçalara bölünerek, “Doğrudan Temin Yoluyla” gerçekleştirildi. İşlerin 5’i Hüseyin Batuk, 6’sı İbrahim Çekin ve 16’sı ise Uğur Güven Bulaç isimli şahısların şirketlerinden yapıldı. Birbirinden farklı 3 ayrı şahıs firması üzerinden gerçekleştirildiği resmi kayıtlara yansıtılan alımlar için firmalara sırasıyla 534 bin 363 TL, 668 bin 877 TL ve 1 milyon 545 bin 798 TL olmak üzere toplam 2 milyon 749 bin TL ödeme yapıldı. Bazı günlerde aynı şahıs firmasından 4 ile 5 ayrı alımların yapıldığı görülen kayıtlarda, şahıs firmalarının birbiriyle alakası olmayan ürünleri tedarik etmesi dikkat çekti.
3 FİRMA TEK E-MAİL ADRESİ
2 milyon 749 bin TL değerinde yapılan alımlar, her ne kadar 3 ayrı şahıs firmasından yapılmış gibi kayıtlara geçse de her 3 firmanın faturalarının aynı e-mail adresi üzerinden düzenlendiği elde edilen faturalar ile ortaya çıktı. Her 3 firmaya ait faturaların şahıs firmalarından Uğur Güven Bulaç ismine kayıtlı [email protected] e-mail adresi üzerinden düzenlendiği ve belediyeye gönderilmesi, yapılan alımlar ile ödemelerin organize olduğunu ortaya koydu.
TÜMSİAD TEMSİLCİSİ
Her 3 firmaya ait faturaların düzenlendiği e-mail adresinin sahibi Uğur Güven Bulaç’ın ticari hayatı da dikkat çekiyor. Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Mardin İl Temsilcisi olan Bulaç’ın Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) kayıtlarında aldığı ihale sayısı 2 olarak görülüyor. İhalelerden biri Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin kayyım yönetiminde olduğu 2019 yılının Ocak ayında gerçekleştirilen “5 kalem mal alımı” olurken, bir diğer ihale ise 2021 yılının Şubat ayında Artuklu Belediyesi’nce yapılan “Cam tasarım ekipmanları” alımı oldu. Diğer 2 şahıs firmasının ise, EKAP kayıtlarında yaptıkları herhangi bir iş görülmüyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ