Mardin Roj

Artuklu Belediyesi bunu da yaptı: Lokantadan asfalt ve parke taşı aldı

Artuklu Belediyesi bunu da yaptı: Lokantadan asfalt ve parke taşı aldı
  • 14 Nisan 2022

AKP yönetiminde olan Artuklu Belediyesi’nin 2021 yılı Denetim Raporu’nda onlarca usulsüzlük tespit edilirken, belediyenin şirketlere özel ve ısmarlama ihaleler verdiği, lokantadan asfalt, elektrikçiden hediyelik eşya aldığı kayıtlara yansıdı. 

 

AKP yönetiminde olan Mardin Artuklu Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan 2021 Yılı Denetim Raporu tamamlandı. 7 kişilik Denetim Komisyonunda oylanan rapor, 4 üyenin “Kabul” oyuyla kesinleşti. Bir üye ise, rapora şerh koydu. 2’si HDP, 3’ü AKP’li, biri bağımsız, biri de kamu görevlisinden oluşan Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan 2021 Yılı Denetim Raporunda, çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük tespit edildi.
DOĞRUDAN ALIMLAR USULSÜZ
Usulsüzlüklerin sıralandığı raporda belediyenin 2021 yılı içinde 281 adet “Doğrudan Temin Yoluyla” alım yaptığı belirtildi. Toplamda 16 milyon 556 bin 529 TL değerindeki alımların “Doğrudan Temin Yoluyla” gerçekleştirildiği belirtilen raporda, alımların Kamu İhale Kanununda belirtilen yüzde 10 sınırını aşarak, belediye bütçesinin yaklaşık yüzde 14’lük seviyesine ulaştığına dikkat çekildi.
GEÇERSİZ EVRAKLARA ÖDEME YAPILDI
Birçok ihalede yaklaşık maliyet tutarının belirtilmeden ihale yapıldığına vurgu yapılan raporda, yapılan işler karşılığında oluşan fiyat farklarının hangi gerekçeyle oluştuğu, ödemesinin yapılıp yapılmadığının belirtilmediğine yer verildi. Evraklarda yetkili kişilerin imzalarının eksik olduğu kaydedilen raporda, firmaların ihaleye girmeleri için gerekli evrakların dahi eksik olmasına rağmen ödemelerinin neye göre yapıldığının belirtilmediği tespit edildi. Firmalara yapılan ödemelerin işler tamamlanmadan gerçekleştirildiği raporda, piyasa araştırması yapılmadan mal alımlarının yapıldığı, geçersiz belgelerle ve hak ediş raporları düzenlenmeden ödeme yapıldığına yer verildi.
ŞİRKETLERE ÖZEL ISMARLAMA İHALELER
Mardin ili Artuklu ilçesi sit alanı içerisinde muhtelif mahallelerde bulunan cephe istinat duvarları yapım işinin ihalesinin de usulsüz yapıldığı tespiti de raporda yer aldı. Maliyeti 705 bin TL olarak belirlenen “davetiye usulü” ile gerçekleştirilen ihale için “Yerinde yapılan incelemede metrajların uygulanan iş metrajından yüksek yazıldığı ve yıkılan istinat duvarından kalan taşların da yeni yapılan istinat duvarlarında kullanıldığı tespit edilmiştir. İlgili ihale şirketlere özel olarak çıkarılmış ve yaklaşık maliyet tutarı belirtmeden ihale yapılmıştır. Yapılan ihale usulsüz yapılmıştır” denildi.
Kimi firmalara ısmarlama ihalelerle tek kişi üzerinden iş yapıldığına ifade edilen raporda, faturalarla onay belgelerinde yapılan işlerin benzerlik göstermediği, iş adlarının dahi birbirini tutmadığı kaydedildi.
LOKANTADAN ASFALT ALINDI
Temsil ağırlama giderleri adı altında bir lokantaya yapılan ödemenin açıklamasında yol yapımı ve kilit parke döşemesi yapıldığının tespit edildiğine yer verilen raporda işlemin kanunen suç teşkil ettiği hatırlatıldı. Yine hediyelik alımlarının ise, alakasız şekilde bir elektrik firmasından alındığı ortaya çıktı. Güvenlik hizmet alımının da kanuna uygun olmadığı belirtilen raporda “Artuklu Belediyesi personel AŞ.’ye yapılan güvenlik hizmet alıma işine ait ödemelerde SGK borç yazısı uygun değildir. İlgili güvenlik hizmet alıma işinde SGK borç bilgileri uygunsuz şekilde yapılmıştır” denildi.
21 MİLYONLUK USULSÜZ İHALE 
AKP’li Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’e ait firmaya verilen 21 milyon 80 bin TL değerindeki ihalede de usulsüzlükler olduğu tespitine yer verilen raporda, hakkediş tutanaklarında sadece işi alan firmanın yetkililerinin imzası olduğu, Artuklu Belediyesi yetkililerinin işin yapıldığı yerde kontrolleri yapmadan ödemeleri gerçekleştirdiği belirtildi. Söz konusu işin nerede yapıldığı ve yapılıp yapılmadığı konusunda şüphelere yer verilen raporda, ihale dosyalarında imzası olan yetkili teknik personellerin hiçbirinin imza atmadığına dikkati çekildi. Yine söz konusu iş kapsamında yapıldığı öne sürülen menfezlerin nereye yapıldığının da tespit edilmediği not edildi.
MECLİS ÜYELERİNİN FİRMALARINA YAPTIRILDI
Mucur dağıtımlarının Meclis üyelerine yapıldığının tutanaklarla tespit edildiğine de vurgu yapılan raporda, “Doğrudan Temin Yoluyla” yapılan birçok alım işinin ise, kanuna aykırı olmasına rağmen Meclis üyelerinin doğrudan ortakları oldukları firmalar ile birinci derece yakınlarına ait firmalardan yapıldığı tespit edildi. Belediye kanununun 28’inci maddesine vurgu yapılan raporda meclis üyelerinin görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan veya dolaylı olarak taahhüde giremeyecekleri, komisyonculuk ve temsilcilik yapamayacaklarına yer verildi.
HDP: HALKIMIZIN HAKKINI SAVUNACAĞIZ
Artuklu Belediyesi Mali Denetim Komisyonu’nun HDP’li üyeleri Abdulkerim Sayalğı ve Necla Acıbuca raporu değerlendirdi. Komisyonun çalışmalarına başlaması ile birlikte çalışmaların engellenmek istendiğini kaydeden Acıbuca, engelleme girişimlerinin usulsüzlükleri gizleme amaçlı olduğunu söyledi. Yapılan yolsuzlukların gizlenmek istenmesine karşı komisyonun çalışmalarını sürdürerek, usulsüz harcamaları ortaya çıkardıklarını dile getiren Acıbuca, “Halkımızın hakkını savunmak için uğraştık ve usulsüzlükleri ortaya çıkardık. Halkımızın hakkını savunmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da usulsüzlüklerin devam ettiğini tespit ettiklerini belirten Sayalğı da, komisyonun 45 gün boyunca çalışmasının engellemesine dönük girişimlerin olduğunu hatırlattı. Engelleme girişimlerinin sebebinin raporla ortaya çıkan usulsüzlükler olduğunu dile getiren Sayalğı, raporda usulsüz ihalelerin, halkın parasının şatafata ve hediyelere harcandığını tespit ettiklerini söyledi. Halkın kaynaklarını korumak için mücadele edeceklerini belirten Sayalğı, halka çağrıda bulunarak, “HDP grubu olarak halkımıza çağrımız bu çalışmalara destek vermeleri. HDP grubu olarak biz var oldukça bu haramilere geçit vermeyeceğimizi tekrar ediyoruz” dedi. Sayalğı, usulsüzlükler ile ilgili gerekli şikayetleri yapacaklarını söyledi. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ