Mardin Roj

Artuklu Belediye Başkanı Tutaşı bir oyla ipten döndü

Artuklu Belediye Başkanı Tutaşı bir oyla ipten döndü
  • 7 Nisan 2022 19:18

Artuklu Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısı, emniyetin salona doluşmasına sahne olurken, Faaliyet Raporu oylamasında Belediye Başkanı bir oyla ipten döndü. 

 

Mardin’de AKP’li Artuklu Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi. Bir haftadır yapılan Meclis toplantısının son gününde gündem, Faaliyet Raporu ve daimi encümen ile ihtisas komisyonlarının belirlenmesinden oluştu. Belediye Meclisi toplanmadan önce belediyedeki polis yoğunluğu dikkat çekti.

 

Belediye binasının etrafına polis zırhlı araçları yerleştirilirken, Belediye Meclis Salonu’nun balkonu ve salonu da polislerle dolduruldu. Onlarca polisin yerleştirildiği salonun dışında ise Özel Kalem Müdürlüğü odasında Emniyet Şube Müdürlerinin olması dikkat çekti.

 

POLİS SALONA DOLUŞTU

 

Toplantıya gelen Meclis üyeleri bir haftadır toplantılarında ortaya çıkan bu manzaraya anlam veremezken, izleyici balkonunda Meclis toplantısını izlemek isteyen gazeteciler ise, “Burası Emniyete ayrıldı” denilerek salon balkonundan çıkarıldı.

 

HDP’li Meclis üyelerinin tepkisi üzerine gazeteciler, toplantı salonunda Meclis üyelerinin sıralarına alındı.

 

RAPORA ELEŞTİRİLER

 

Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’nın katılmadığı toplantıda Belediye Başkanvekili Aziz Çiçek Meclise başkanlık yaptı. Yapılan toplantıda 2021 Yılı Artuklu Belediyesi Faaliyet Raporuna ilişkin HDP Grubu söz aldı. HDP Grup Eşsözcüsü Mehmet Ali Amak, 2020 Yılı Faaliyet Raporu ile 2021 Yılı Faaliyet Raporunun birebir aynı olduğunu belirterek, “Faaliyet Raporu noktası, virgülü ile kopyala yapıştır yapılmış” dedi. Faaliyet Raporu’na dair eleştirileri sıralayan Amak, raporun yetersiz, gerçek dışı olduğunu, Faaliyet Raporu Yönetmeliği’nin usul ve esaslarına uyulmadığını söyledi.

 

Amak’ın sözlerine AKP’li Aziz Çiçek ile kimi AKP’li Meclis üyeleri karşılık verirken, harcama kaleminde görünüp, rapora eklenmeyen kimi faaliyetlerin hibe projesi olduğu savunmasında bulundu. AKP’li Meclis üyeleri, Faaliyet Raporu’nda kopyala yapıştır şeklindeki kısımları savundu.

 

AKP’LİLER DE YETERSİZ BULDU

 

Devamında HDP’nin önerisi ile Faaliyet Raporu’nun yeterli olup olmadığına ilişkin oylama yapılması istendi. Yapılan oylamada Belediye Başkanı ve bir AKP’li Meclis Üyesi raporlu olduğu için 30 üye oy kullandı. Oylamada biri bağımsız 6’sı AKP’li 7 Meclis üyesi raporun “yeterli” olduğu yönünde oy kullanırken, 10’u HDP’li, 13’ü AKP’li 23 Meclis üyesi ise raporun “yetersiz” olduğu yönünde oy kullandı.

 

32 üyeden oluşan Artuklu Belediye Meclisi2nde yapılan oylamada her ne kadar 23 üye raporun yetersiz olduğu yönünde oy kullansa da 4/3 çoğunluk sağlanamadığı için rapor “yeterli” kabul edildi.

 

Toplantı daha sonra daimi encümen ve ihtisas komisyonlarının belirlenmesi ile devam ederek, sona erdi.

 

BAŞKAN 1 OYLA KURTULDU

 

Belediye Kanunu2nun “Meclisin bilgi edinme ve denetim yolları” başlığı altındaki 26’ncı maddesinde Faaliyet Raporu’nun “yetersiz” görülmesi için Meclisin 4’te 3’ünün “yetersiz” oyu vermesi gerekiyor. 4’te 3 çoğunluk sağlanamadığı durumda Faaliyet Raporu kabul ediliyor. Faaliyet Raporu’nun “yetersiz” görülmesi durumunda Belediye Başkanı’nın başkanlığının düşmesi gündeme geliyor. Artuklu Belediyesi2nde raporun “yetersiz” görülmesi için 24 oya ihtiyaç duyulurken, 23 üyenin “yetersiz” oyu vermesi nedeniyle rapor “yeterli” kabul edilmiş oldu.

 

Belediye Kanunu’nun 26’ncı maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “Belediye başkanınca meclise sunulan bir önceki yıla ait faaliyet raporundaki açıklamalar, meclis üye tam sayısının dörtte üç çoğunluğuyla yeterli görülmezse, yetersizlik kararıyla görüşmeleri kapsayan tutanak, meclis başkan vekili tarafından mahallin mülkî idare amirine gönderilir. Vali, dosyayı gerekçeli görüşüyle birlikte Danıştay’a gönderir. Yetersizlik kararı, Danıştay’ca uygun görüldüğü takdirde belediye başkanı, başkanlıktan düşer.” (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ