Mardin Roj

Arkadaşlarının yanına defnedilmesine izin verilmedi

Editör

  • 04 Kasım 2019

Mardin’de çocuklarının cenazesini 2 yıl sonra alabilen Pölat ailesi, savcının “Arkadaşlarının yanına defnedilmesine izin vermeyeceğiz” dediğini aktardı.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu (Sitilîlê) Mahallesi kırsalında 17 Temmuz 2017 tarihinde operasyona çıkan askerler ile yaşanan çatışmada hayatını kaybeden HPG’li Mahsun Pölat’ın (26) cenazesi 2 yılı aşkın bir süre sonra ailesine teslim edildi. Edinilen bilgilere göre, Pölat yaşamını yitirdikten sonra Mardin merkezdeki Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildi. Aile, bunun üzerine cenazeyi alabilmek için kan örneği verdi. Kan örneğinin aylar sonra uyuşması sonrası aileye cenazeyi alabilecekleri söylendi.

Aile, çocuklarının vasiyetini gerçekleştirmek için cenazeyi Nusaybin merkezde bulunan Hecheca Mezarlığı’na defnetmek istedi. Ancak buna izin verilmedi. Bir yılı aşkın bir süredir çocuklarının vasiyetini gerçekleştirmek için gösterdikleri çabanın sonuç vermemesi üzerine cenaze 1 Kasım tarihinde Ömeryan bölgesinde bulunan Çale Mahallesi’nde defnedildi.

TEŞHİS EDEMEDİLER

Oğlunun 2011 yılında HPG’ye katıldığını aktaran baba Mahmut Pölat (56), oğlunun yaşamını yitirdiği tarihte, yani 7 yıl sonra askerlerin kendilerini arayarak, “Gel oğlunu al. Onu öldürdük. Kızıltepe Devlet Hastanesi morgunda” dediğini kaydetti. Baba Pölat, teşhis etmek için eşiyle birlikte hastaneye gittiklerini, ancak oğlunun cenazesini o dönem tanıyamadıklarını belirtti. Cenazenin vücut bütünlüğü olmadığı için tanınmaz halde olduğunu ve bundan kaynaklı kan örneği verdiklerini ifade eden baba Pölat, “Kan örneğinin uyuşması sonrası da 4 ay boyunca oğlumun cenazesi verilmedi” dedi.

İZİN VERMEDİLER

Oğlunun “Beni Hecheca (Hacılar) Mezarlığı’na defnedin” vasiyetinin engellendiğini söyleyen Pölat, başvuruda bulundukları savcının kendilerine, “Hacılar Mezarlığı’nda HPG’lilerin mezarları var. Oğlunun arkadaşlarının yanına defnedilmesine izin vermeyeceğiz” dediğini aktardı.

“İki yıl vasiyetini gerçekleştirmek için bekledik ama devlet izin vermedi” diyen baba Pölat, “Umarım artık kimse ölmez. Bizim yüreğimiz yandı başka kimsenin yüreği yanmasın. Artık barış olsun. İnsanlarımız ölmesin” dedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ