Mardin Roj

Antalya’dan HDP’nin Mardin’deki Demokrasi Nöbeti’ne desteğe geldiler

Antalya’dan HDP’nin Mardin’deki Demokrasi Nöbeti’ne desteğe geldiler
  • 28 Eylül 2019

Kızıltepe’de 41’inci gününde devam eden Demokrasi Nöbeti’nde polisin şarkı söylenmesini engelleme girişimine “Şarkılarımızı, türkülerimizi susturamazsınız” diye cevap verildi. Antalya’dan gelen destekçiler adına konuşan Kadir Öztürk de, “Birlikte kazanacağız” diye vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyum atanmasının ardından başlatılan Demokrasi Nöbeti Mardin’in Kızıltepe ilçesinde devam etti. HDP’li milletvekili ve yöneticiler ile yurttaşların Özgürlük Meydanı’nda sürdürdüğü nöbet eylemine Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri de destek verdi. Kitlenin oturma eylemine geçmesi sırasında alana yürüyüş ile girmek isteyen Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri üyelerine polis engel oldu. Valilik tarafından getirilen “eylem ve etkinlik yasağını” gerekçe gösteren polislere HDP’liler ve Antalya’dan gelen destekçiler tepki gösterdi. Bir süre devam eden görüşmelerin ardından grubun alana yürümesine izin verildi.


‘ŞARKILARIMIZI SUSTURAMAZSINIZ’


Ardından devam eden oturma eylemi sırasında kitle alkışlar eşliğinde şarkı söylemeye başladı. Bu sırada polis yine Valilik kararını gerekçe göstererek, “Burada şarkı söyleyemezsiniz. Burası şarkı söyleme yeri değil. Size burada bu şekilde şarkı türkü söyletmem” tehdidinde bulundu. Bu sırada kitle içinden bir kadının “Şarkılarımızı türkülerimizi susturamazsınız. Söylemeye devam edeceğiz” sesi yükseldi. Kitle şarkılar eşliğinde oturma eylemine devam etti.


ÖZTÜRK: BİRLİKTE KAZANACAĞIZ

Oturma eyleminin ardından ilk olarak Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına Dönem Sözcüsü Kadir Öztürk açıklama yaptı. Mardin halkının direnişini yürekten desteklediklerini ve selamladıklarını belirten Öztürk, AKP-MHP iktidarının demokrasi ve hukuku ayaklar altına alarak muhaliflere saldırmaya devam ettiğini ifade etti. Kürt halkının yalnız başına mücadele etmesinin yeterli olmadığını, Türkiye halklarının birlikte mücadele etmesi gerektiğini kaydeden Öztürk, “Birlikte direnmeli, birlikte mücadele etmeli, kazanmalıyız. Mardin halkı bugün burada kendi iradesine sahip çıkmak için direniyor. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak yanınızda olacağız. Birlikte kazanacağız” dedi.

Öztürk’ün konuşması sırasında kitle sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı attı.


‘BELEDİYELER İADE EDİLENE KADAR…’


Ardından ise HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir konuştu. Aydemir, daha önceki kayyum döneminde yapılanları hatırlatarak, “Kayyum gasptır, yağmadır” dedi. Aydemir, sözlerinin devamında kayyum dönemi icraatlarını sayarak, “Yapılan bu irade gaspını hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini Kürt halkı 41 gündür yaptıkları eylemleri ile basın açıklamaları ile ortaya koymaktadır. Bundan dolayı diyor ki; belediyelerimiz iade edilene kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından eylem alkış ve sloganlarla sonlandırıldı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ