Amed’te tecrit protestosu: Muhatap Abdullah Öcalan’dır

Amed’te tecrit protestosu: Muhatap Abdullah Öcalan’dır
  • 11 Aralık 2022 21:22
İmralı’daki tecridin kaldırılması talebiyle Amed’te yapılan protestoya katılanlar, sorunların çözümü için muhatabın PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu vurgulandı.  
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Barış Anneleri Meclisi, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve savaş politikalarını Amed’te protesto etti. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri ve Amed Barosu yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi, Koşuyolu Parkı etrafında bulunan Oryıl Kavşağı, Koşuyolu Parkı Yaşam Anıtı ve Batıkent’te bir araya geldi. Polisler, kitlenin birleşmemesi için yol ve etrafını ablukaya aldı.
ÖZSOY: YARGILANACAKSINIZ
Polis ablukasına tepki gösteren kitle, sık sık “Bijî berxwedana zindanan” sloganı attı. Bir genç, polis ablukasına, “Bu zulmü kabul etmiyoruz, siz mahkemelerde yargılanacaksınız” sözleriyle tepki gösterdi.
Ablukaya tepki gösteren HDP’li Hişyar Özsoy, “Yargılanacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti polis devletidir. Gözlerimin önünde kadınları tartakladınız” diye kaydetti.
TUTUKLU YAKINLARI EYLEMDE
Bir süredir tutuklu yakınları için Adalet Nöbeti tutan aileler de eyleme katıldı. Tutuklu yakınlarından Reşahat Ada, “Adaletten başka bir talebimiz yok. Bugün Türkiye’deki adaletsizliğe son vermek için buradayız” dedi. Hasta tutuklu Ciwan Boltan’ın annesi Nazime Boltan ise, tek taleplerinin “adalet” olduğunu vurguladı.
‘MUHATAP ÖCALAN’DIR’
Polis ablukasına rağmen kitle uzun bir süre yolun farklı noktalarında bir araya geldi. Burada konuşan HDP’li Ömer Öcalan, “Öcalan’ın ailesi ve avukatlarının görüşe gitmesini istiyoruz. Özel hiçbir şey istemiyoruz. Türkiye kanunlarında cezaevlerindeki insanlar için ne isteniliyorsa onu istiyoruz. Sayın Öcalan’ın görüşme yapma hakkı vardır. Şuan büyük bir zulüm, hakaret var. Amed halkına karşı büyük bir zulüm var. Her yerde tecrit var, tecrit devam ediyor. Şiddetle Amed’in iradesini kırmak istiyorlar. Amed’in yüzyıllardır iradesi yıkılmıyor. Biz bu halkın önderi üzerinde tecridin olması kabul etmiyoruz. En büyük muhatabın Sayın Öcalan olduğunu söylüyoruz. Halkın talebi burada nettir” şeklinde konuştu.
ABLUKADA AÇIKLAMA
Abluka içinden kitleye seslenen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise, “Ödleri kopuyor. Görüyorsunuz her yer tecrit altında. Bütün dünya faşizminizi ve savaş çığırtkanlığınızı görüyor. Bütün dünya biliyor ki siz faşistsiniz. Gerek yok kalkanlarınızı kaldırmanıza” diye konuştu. Aydeniz’in konuşması sırasında polisler gazetecilerin çekim yapmasını engellemek için kalkanları havaya kaldırdı.
Abluka dışında duran yurttaşlar da “Halkı rahatsız ediyorsunuz. Onlar bizlerin vekilidir” şeklinde tepki gösterdi.
İKİ GÖZALTI 
Yürüyüşte HDP Êlih İl Örgütü yöneticisi Yakup Orak ile DBP Êlih Merkez İlçe Örgütü yöneticisi Hayrettin Değirmenci gözaltına alındı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ